لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۳

دست کم ١٢٣ تن از نمايندگان اصلاح طلب مجلس استعفا دادند - 2004-02-02


روز يکشنبه دستکم ١٢٣ تن از نمايندگان اصلاح طلب مجلس شورای اسلامی ايران، يعنی بيش از يک سوم اعضای مجلس، استعفای خود را، به نوشته نويسندگان استعفا نامه، به نشانه اعتراض به رد صلاحيت گسترده، بی سابقه و غير قانونی داوطلبان نمايندگی مجلس به هيئت رئيسه مجلس تسليم کردند.

اعلام استعفای دسته جمعی نمايندگان مجلس شورای اسلامی بالطبع بحرانی را که بر اثر رد صلاحيت تعداد کثيری از داوطلبان نمايندگی مجلس از طرف شورای نگهبان قانون اساسی ايران پيش آمده است تشديد می کند.

نمايندگان مستعفی مجلس شورای اسلامی ايران می گويند که در آستانه برگزاری انتخابات با روندی بيسابقه و شگفت آور در تاريخ انقلاب ايران مواجه هستند که در صورت تداوم فرجام شوم آن، بلاموضوع شدن انتخابات، بی اثر شدن رای ملت، و تشکيل مجلسی مطيع و ثناگوی قدرت و در نتيجه عدم جمهوريت خواهد بود.

دو تن از نمايندگان سرشناس مجلس، محسن ميردامادی و رجبعلی مزروعی، در سخنانی که يکشنبه بطور زنده از طرف راديوی رسمی جمهوری اسلامی ايران پخش شد مقامات اسلامی حکومت را متهم ساختند که، با دستچين کردن نمايندگان مجلس، در پی براه اندازی ديکتاتوری هستند.

استعفای گروه کثيری از نمايندگان اصلاح طلب مجلس شورای اسلامی ايران زمانی اعلام می شود که ايران بيست و پنجمين سالگرد انقلاب اسلامی را جشن می گيرد. روز يکشنبه مقامات جمهوری اسلامی ايران فرودگاه جديدی را که بنام آيت الله خمينی نامگذاری شده است را افتتاح کردند.

مهدی کروبی، رئيس مجلس اسلامی ايران می گويد مجلس ظرف هفته آينده در مورد پذيرش و يا عدم پذيرش استعفای نمايندگان رای خواهد داد. آقای کروبی از آيت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ايران، خواست برای پايان دادن به بحران جاری مداخله کند.

وزير کشور ايران خواستار به تعويق افکندن انتخابات مجلس در روز اول اسفند شده بود اما شورای نگهبان اين درخواست را رد کرده است.

M

XS
SM
MD
LG