لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۵۴

سوپر بال، بزرگترين رويداد ورزشی آمريکا - 2004-02-01


سوپر بال، بزرگترين رويداد ورزشی آمريکا، تا ساعتی ديگر در هيوستون تکزاس آغاز خواهد شد. اين سی و هشتمين سوپربال ، (فينال فوتبال آمريکايی حرفه ای ) محسوب می شود. سوپر بال در آغاز بصورت يک رويداد بزرگ ورزشی در سال ۱۹۶۶ آغاز شد و با هر سالی که گذشت آنچنان بر ميزان محبوبيت آن اضافه شد که امروزه بصورت نوعی جشن ملی در زندگی آمريکايی جلوه می کند.

سوپر بال در حقيقت بهانه ای شده است برای "دوستان" که برای ديدن اين مسابقه و نکات جنبی و تماشايی آن دور هم جمع می شوند و حتی آنان که رغبت چندانی به ديدن مسابقات ورزشی ندارند، در اين شور و شوق جمعی به اکثريت ملحق می شوتد و روزی را يا بهتر بگوييم عصر و شبی را به بهانه "فوتبال" با هم سر کنند.

اين اکثريت، از رئيس جمهور آمريکا تاهمه اقشار جامعه آمريکا را در برميگيرد. پرزيدنت بوش، که سوپر بال در ايالت خانگی او تکزاس برگزار می شود، در پاسخ خبرنگار سی بی اس که از او با شوخی پرسيد فکر می کنيد تيم نيوانگلند يا کارولينا، کدام تيم برنده می شود؟ همان خط شوخی را دنبال کرد و با خنده گفت: " خوب اين مسابقه خيلی نزديکی خواهد بود، ولی من چی سرم ميشه؟ من فقط يک پرزيدنت هستم."

در مجموع اگر بخواهيم روز سوپر بال را هم مثل ديگر روزها، مثل روز مادر، روز پدر، روز شکرگزاری و روز کريستمس نامگذاری کنيم،شايد بهترين نام برای اين روز ، "روز دوستان" باشد، چون عملأ اين روزيست که دوستان را گرد هم می آورد و در زندگی پر شتاب آمريکايی به آنان فرصت تجديد ديدار و آگاهی از هم را می دهد.

سوپر بال سال گذشته را متجاوز از يک ميليارد نفر در سراسر جهان بطور مستقيم تماشا کردند و امسال احتمالأ تعداد بينندگان ازين رقم هم بالاتر خواهد بود.

دو تيم فيناليست امسال نيوانگلند قهرمان کنفرانس آمريکايی ياAFC و کارولينای شمالی قهرمان کنفرانس ملی ياNFC هستند.

نيوانگلند دو سال پيش هم به سوپر بال راه يافت و سوپر بال راه يافت و سوپر بال سی و ششم را در برابر سنت لوئيس فتح کرد، اما کارولينا، اين اولين باريست که اين تيم توفيق حضور در سوپر بال را پيدا می کند.

تيم کارولينا امسال بعنوان سيندرلای فوتبال آمريکايی معرفی شده، چرا که دو سال پيش با رکورد يک برد و پانزده باخت در مسابقات معمول فصل ضعيف ترين تيم ان اف الNFL محسوب ميشد.

و در ادامه، در لحظات آخر اين مسابقه مهيج ........ در حاليکه تنها چهار ثانيه به پايان وقت معمول مسابقه مانده و امتياز دو تيم نيوانگلند و کارولينا ۲۹-۲۹ مساوی بود، تيم نيوانگلند با ضربه فيلدگل(field goal) از بفاصله ۴۱ ياردی با نتيجه ۲۹-۳۱ سوپر بال تماشايی امسال را فتح کرد.

سوپر بال امسال، يکی از تماشائی ترين و مهيج ترين سوپر بال ها در سالهای اخير محسوب می شود که سرنوشت مسابقه تا آخرين لحظه در ابهام باقی مانده بود. تيم نيوانگلند در طول ۳۸ سال گذشته سه بار به سوپر بال راه يافته که دو بار آنرا با پيروزی پشت سر گذاشته است.

اين پانزدهمين پيروزی پی درپی تيم نيوانگلند محسوب می شود که دوازده مسابقه معمول فصل، دو مسابقه حذفی و بالاخره سوپر بال را با پيروزی پشت سر گذاشت.

XS
SM
MD
LG