لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۲۰

۱۱۷نفر از نمايندگان مجلس جمهوری اسلامی ايران استعفا دادند - 2004-02-01


بيش از يک سوم از نمايندگان مجلس جمهوری اسلامی ايران امروز يکشنبه در اعتراض به رد صلاحيت تعداد زيادی از کانديدا های اصلاح طلب استعفا دادند. اين اسعفاها بحران انتخابات مجلس جمهوری اسلامی را در ماه آينده شدت بخشيده. ۱۱۷ نمايندهاصلاح طلب امروز در جلسه آزاد صحن مجلس که شامل ۲۹۰ نماينده در کل است نامه استعفای خود را دادند. در نطق های شديدالحنی که بطور زنده از راديوی دولتی ايران پخش شد، نمايندگان اصلاح طلب، مقامات جمهوری اسلامی را به خيانت متهم کردند و گفتند آنان می خواهند با تقلب در انتخابات، يک ديکتاتوری مذهبی ايجاد کنند.

اين حرکت يک روز بعد از درخواست آقای موسوی لاری برای به تعويق افتادن انتخابات در ماه آينده صورت گرفت و در عکس العمل به رد صلاحيت بيش از ۲۰۰۰ نفر از نامزد های رفرميست برای مجلس هفتم ، از طرف شورای نگهبان بود. هشتاد نفر از نمايندگان فعلی مجلس در ليست رد صلاحيت شدگان هستند. مهدی کروبی رييس مجلس گفت که در هفته آينده در مورد قبول يا رد استعفاها رای گيری خواهد شد. آقای کروبی همچنين از آيت الله خامنه ای رهبر درخواست کرد که در اين بحران فزاينده دخالت کند.

اين اختلاف بين مجلس و شورای نگهبان جمهوری اسلامی را به بزرگترين بحران سالهای اخير کشانده است و نگرانی هائی را برای آينده دمکراسی در ايران بوجود آورده است. جمهوری اسلامی امسال بيست و پنجمين سالگرد خود را جشن ميگيرد.

K

XS
SM
MD
LG