لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۵

فشارهای بين المللی برای آزادی افسانه نوروزی به ثمر می نشيند - 2004-01-31


مشاور فرماندار تهران در امور بانوان اعلام كرد كه فشارهای بين المللی برای آزادی افسانه نوروزی بيشتر شده است و به احتمال زياد اتفاقات خوبی در اين پرونده رخ خواهد داد.

خانم افسانه نوروزی متهم است كه شش سال پيش بهروزمقدم ( فرمانده حفاظت اطلاعات نيروی انتظامی درجزيره كيش ) را با ضربات كارد از پای در آورده است. نوروزی می گويد مقتول قصد تجاوز به او را داشته و وی در مقام دفاع از خود مرتكب قتل شده است.

زهرا نژاد بهرام، مشاور فرماندار تهران ، كه با خبرگزاری كار ايران ( ايلنا ) گفت و گو می كرد در ادامه افزود: ((چون كار افسانه نوروزی به عنوان دفاع مشروع نامگذاری شده است به نوعی منافع اجتماعي، مسؤولين را وادار ميكند تا پيگيريهای پرونده مذكور در جهت مثبت باشد.))

با توجه به فشارهای گسترده بين المللی ، چندی پيش محمود هاشمی شاهرودی ( رئيس قوه قضائيه ايران ) طی دستوری حكم اعدام (قصاص) افسانه نوروزی را معلق كرده بود تا پرونده وی مجددا مورد بازبينی قرار بگيرد.

بر اساس اعلام نظر اوليه چند تن از كارشناسان اداره آگاهی تهران خانم نوروزی بی گناه بوده و مقتول به قصد زنای به عنف به وی حمله ور شده است.

با توجه به درجه مقتول در نيروی انتظامی جمهوری اسلامی ظاهرا مقامات اين كشور تمايل چندانی به مقصر شناخته شدن وی و اعلام بی گناهی افسانه نوروزی نداشتند. تا جايی كه رسانه های داخل ايران حتی از انتشار نام كامل (( بهروز مقدم )) منع شده اند.

به عقيده آگاهان در صورت آزادی خانم نوروزی بر اثر فشارهای بين المللی اين اميد وجود خواهد داشت كه ادامه چنين روندی به بهبود وضعيت نظام قضايی در جمهوری اسلامی بيانجامد.

XS
SM
MD
LG