لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۳۸

مبارزاتی آزاد و انتخاباتی آزادتر در آمريکا - 2004-01-28


"انتخابات و دموکراسی در آمريکا"

برنامه ای از : پريچهر فرزام

روز نوزدهم ماه ژانويه، نخستين مرحله انتخاباتی در روند گُزينش رياست جمهوری آمريکا در ايالت آيوا انجام گرفت که تنها نامزدهای دموکرات برای برنده شدن در راًی گيری انجمن های حزبی در اين ايالت فعاليت می کردند.

مبارزاتی آزاد و انتخاباتی آزادتر

حزب جمهوريخواه نامزدی بجز جورج دابليو. بوش رئيس جمهوری فعلی آمريکا ندارد و بنا بر قانون ايالت آيوا، تنها احزابی که رسماً شناخته شده اند، می توانند در انجمن های حزبی شرکت کنند.

در حال حاضر، تنها دو حزب رسمی دموکرات و جمهوريخواه در آمريکا وجود دارد چرا که حزب سبزها رسميت خود را پس از انتخابات عمومی سال 2002 ميلادی از دست داد. در هفته گذشته سخن به آنجا رسيد که نامزد رسمی هر يک از احزاب سياسی برای احراز رياست جمهوری آمريکا می تواند از بودجه عمومی و بخش ويژه ای که برای کمک به انتخابات مقدماتی اين نامزدها در نظر گرفته شده است؛ با توجه به مقررات مربوط به آن استفاده کند.

"هوارد دين" فرماندار سابق ايالت "ورمونت" که دموکرات است و نامزد رياست جمهوری آمريکا، چندی قبل با مشورت و نظر خواهی از کسانی که به او ميليونها دلار برای مبارزه انتخاباتی اش کمک مالی کرده بودند، اعلام کرد که از دريافت کمک از بودجه عمومی صرفنظر ميکند.

پرزيدنت بوش نيز در انتخابات رياست جمهوری سال0 200 ميلادی از استفاده از بودجه عمومی برای مبارزات انتخاباتی اش طرفنظر کرد.

در بخش نخست ماده دوم قانون اساسی آمريکا آمده است که قدرت اجرائی در اختيار رئيس جمهوری آمريکا قرار داده ميشود. وی بايستی بهمراه معاون خود که برای همين دوره انتخاب شده است، برای يک دوره چهار ساله، رياست جمهوری را بر عهده گيرد. در همين ماده آمده است که هيچ شخصی بجز اينکه بعنوان يک شهروند آمريکائی متولد شده باشد، نمی تواند برياست جمهوری آمريکا برگزيده شود. شرط رسيدن به سن سی و پنج سالگی و چهارده سال اقامت در داخل آمريکا برای احراز مقام رياست جمهوری ضروری است.

ويژگی انتخابات در کشوری مانند آمريکا در اينست که هم آزادی وجود دارد و هم به آزادی و ارزش آن احترام گزارده ميشود و برای حفظ اين آزادی از حکومت قانون استفاده ميشود. در بخش بعدی به عملکرد دموکراتيک انجمن های حزبی پرداخته خواهد شد تا ارتباط مستقيم بين انتخابات آزاد و دموکراسی در آمريکا نشان داده شود.

XS
SM
MD
LG