لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۳

ايرنا: محمد خاتمی استعفای مقامات دولت را نپذيرفت - 2004-01-27


خبرگزاری جمهوری اسلامی ايران گزارش می کند که رئيس جمهوری اسلامی ايران، محمد خاتمی، استعفای چندين نفر از مقامات ارشد دولت خود را نپذيرفته است. اين مقامات در اعتراض به رد صلاحيت هزاران نفر از داوطلبان شرکت در انتخابات عمومی کشور استعفا داده اند.

به موجب گزارش ايرنا، که بخشی از رسانه های خبری حکومتی در ايران است، آقای خاتمی به نامه اخير چندين نفر از مقامات بلند پايه دولت پاسخ گفته و از آنان درخواست کرده است در ِسمَت های خود باقی بمانند.

بنا بر اين گزارش محمد خاتمی طی پاسخ خويش قول داده است که بر لزوم برگزاری انتخاباتی آزاد و منصفانه در ايران پافشاری کند. آقای خاتمی در اين نامه همچنين از اينکه راديو و تلويزيون جمهوری اسلامی (معروف به «صداو سيمای ايران») اظهار نظر های او در مورد اهميت تجديد نظر در رد صلاحيت نامزدهای انتخاباتی مجلس را سانسور می کند شکايت کرده است.

حدود سه هفته پيش شورای نگهبان قانون اساسی جمهوری اسلامی، که اعضای محافظه کار و غير انتخابی جناح تندروی حکومت بر آن تسلط دارند، صلاحيت بيش از 4000 نامزد انتخاباتی را برای انتخابات عمومی ماه آينده مردود شناخت. دستکم 80 نفر از نمايندگان دوره کنونی مجلس شورای اسلامی از جمله رد صلاحيت شدگان هستند.

در پی اعتراض های گسترده و تهديد جمعی از اعضای دولت و استانداران سراسر کشور به استعفا از مقام خود رهبر جمهوری اسلامی، آيت الله خامنه ای، از شورای نگهبان خواست تا در تصميمات خود تجديد نظر کند، ولی شورای نگهبان تاکنون ازاعاده صلاحيت به چند صد نفر از رد صلاحيت شدگان جلوتر نرفته است.

همچنين روز يکشنبه شورای نگهبان متمم های قانونی تصويب شده در مجلس شورای اسلامی، که هدف آن تضعيف کنترل اين نهاد بر جريان برگزاری انتخابات در ايران است، را وتو کرده و اين متمم ها را باطل اعلام داشته است.

M

XS
SM
MD
LG