لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۵۵

نيروی انتظامی جمهوری اسلامی مردم شهر بابك را به گلوله بست - 2004-01-27


نيروی انتظامی جمهوری اسلامی به بهانه مقابله با كارگران خاتون آباد شهر بابك ( استان كرمان ) كه خواستار داشتن شغلی دايمی بودند، 4 نفر از مردم اين شهرستان محروم را كشت و بيش از 20 نفر از آنان را نيز زخمی كرد!

روزنامه شرق در خصوص چگونگی اين رويداد می نويسد كه وضعيت عادی خاتون آباد در ۲۷ كيلومتری شهر بابك روز شنبه وقتی به مخاطره افتاد كه پيمانكار اجرايی شركت مس سرچشمه در پی اتمام كار ساختمانی يك كارخانه اين محل را به كارفرما تحويل داده بود تا روز چهارشنبه مراسم افتتاحيه آن برگزار شود. ساخت اين كارخانه از دو سال و نيم قبل آغاز شده بود و با پايان گرفتن كار ساختماني، كارگران مشغول به كار اعلام كرده بودند كه آنها بايد به عنوان شاغلان كارخانه در آنجا فعاليت كنند.

در پی اين تقاضا كارخانه مس سرچشمه نيز موافقت كرد تا نيمی از كارگران در كارخانه مشغول به كار شوند و نيمی ديگر به بيمه معرفی شوند ولی معترضان نپذيرفتند و تهديد به جلوگيری از مراسم افتتاحيه و فعاليت كارخانه كردند. با تسويه حساب كارگران در تاريخ ۴ بهمن ۸۲ و تحصن و تجمع اين عده در محل كارخانه تهديدها شكل جدی تری به خود گرفت كه با اقدام عده ای در شكستن شيشه ها وضعيت بحرانی تر شد.

ظاهرا كوتاه زمانی پس از اعتراض صنفی كارگران يگان های ويژه نيروی انتظامی جمهوری اسلامی وارد عمل می شوند و بر اساس اعلام منصور سليماني، نماينده شهر بابك در مجلس ، مردم اين شهرستان كم جمعيت را به گلوله می بندند.

منصور سليمانی در نطق پيش از دستور ديروز خود در مجلس ايران تصريح كرده بود كه نيروی انتظامی با سركوب شديد اهالی خاتون آباد ادامه درگيری را به مركز شهر بابك كشانده و موجب مرگ ۴ تن شده است.

چهارم دسامبر سال 2003 نيز نيروهای پليس ايران مردم سراوان در جنوب اين كشور ( سيستان و بلوچستان ) را به رگبار بسته بودند. نا آرامی ها در پی آن روی داده بود كه كه نيروهای انتظامی راننده يك اتومبيل را بدون هيچ دليل قانع كننده ای كشتند.

اين راننده نگون بخت فرمان ايست را كه از سوی نيروی انتظامی به وی داده شده بود نشنيده بود. نيروهای انتظامی نيز با شليك گلوله مستقيم به سوی سر او ، وی را به قتل رساندند ! در حاليكه اگر توقف اتومبيل را ضروری می دانستند ميبايست فقط به سوی لاستيك اتومبيل تير اندازی می كردند.

در پی قتل اين مرد كه هيچگاه نام او اعلام نشد ، اهالی سراوان به اعتراض بر خاستند و با گرد آمدن در 2 خيابان اين شهر دست به تظاهرات زدند. جعفر كامبوزيا ، نماينده شهر زاهدان در مجلس، همان زمان تاكيد كرد كه در پی قتل اين راننده ، نيروهای انتظامی به سوی تظاهركنندگان نيز آتش گشودند و چهار نفر ديگر را به قتل رساندند.

نماينده زاهدان در مجلس در خصوص اين درگيری ها گفته بود كه (( نيروهای انتظامی بی هيچ دليلی همواره با مردم با خشونت رفتار می كنند.))

به عقيده آگاهان نوع آموزش های حاكم بر پليس جمهوری اسلامی كه اساسا بر برخوردهای بی رحمانه با مردم استوار است نقش به سزايی در كشتار های اخير توسط اين نيرو ايفا كرده است. سال گذشته وقتی خبرنگاران در مورد برخوردهای غير انسانی پليس ايران از فرمانده اين نيرو سوال كرده بودند وی گفته بود: (( پليسی كه بزن بهادر نباشد به درد نمی خورد.)) !

XS
SM
MD
LG