لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۲۵

آمريکا خواستار بازجويی از مظنونين القاعده در ايران شد - 2004-01-24


ايالات متحده جمعه اعلام کرد که مخالف برنامه ايران برای محاکمه اعضای القاعده است. مقامات دولت آمريکا می گويند اين مظنونين بايد به آمريکا يا کشورهای متبوعشان تحويل داده شوند تا در مورد اطلاعات مربوط به حملات تروريستی از آنها بازجويی شود.

دولت پرزيدنت بوش معتقد است که اين احتمال وجود دارد که برخی اعضای ارشد القاعده در ايران هستند و به روشنی می گويد که طرح اعلام شده توسط وزير امورخارجه ايران برای محاکمه دوازده نفر از مظنونين عضويت در اين شبکه ترور را نمی پذيرد.

کمال خرازی، وزير امور خارجه ايران در يک مصاحبه تلويزيونی در سوئيس، هويت کسانی را که محاکمه می شوند فاش نکرد و گفت "دادگاه آنها وقتی آغاز خواهد شد که پرونده هايشان آماده شود."

آدام ارلی، سخنگوی وزارت امور خارجه در واشنگتن در يک جلسه مطبوعاتی گفت که اين اولين بار نيست که ايران محاکمه القاعده ای ها را مطرح می کند، و موضع آمريکا همچنان اين است که اين مظنونين بايد به کشورهای خودشان تحويل داده شوند تا درباره عمليات تروريستی گذشته يا آينده بازپرسی شوند.

منابع اطلاعاتی غربی می گويند ممکن است در بين اعضای القاعده در ايران، سعدبن لادن، پسر اوسامه و سيف العادل، مصری مسئول امنيت گروه وجود داشته باشند.

دولت بوش از اين که ايران حاضر به تحويل دادن مظنونين و يا مبادله اطلاعات در اين مورد نيست، ناراحت است و مقامات می گويند هرگونه بهبود روابط با ايران بسته به اين امر است.

سخنگوی کاخ سفيد نيز می گويد که ايران همچنان درخواست شماری از کشورها برای تحويل دادن مظنونين القاعده را ناديده می گيرد.

ايران گفته است که صدها عضو القاعده را که پس از حمله آمريکا به افغانستان به آن کشور گريخته بودند، دستگير و از خاک خود اخراج کرده است. در سپتامبر گذشته، ايران فهرستی از 255 نفر را که ادعا می کرد اعضای باقيمانده القاعده در ايران هستند به سازمان ملل داد.

a

XS
SM
MD
LG