لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۰۴

آمريکا: جمهوری اسلامی ايران برگزاری انتخابات آزاد را تضمين کند - 2004-01-22


آمريکا بار ديگر از جمهوری اسلامی ايران خواست برگزاری انتخاباتی آزاد و عادلانه را در ايران تضمين کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا می گويد لازم است جمهوری اسلامی نيازهای مردم ايران را برآورده سازد. اين سخنگو همچنين می افزايد واشنگتن رويدادهای تهران، که در پی رد صلاحيت بيش از 3 هزار نفر از کانديداها از انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی باعث بوجود آمدن بحرانی سياسی شده است، را با دقت زير نظر دارد.

همچنين کوفی عنان، دبير کل سازمان ملل متحد، ضمن مطرح کردن نظراتی مشابه اظهار اميدواری کرد که در ايران تماميت خواهان و اصلاح طلبان بتوانند اختلاف نظرهای خود را حل و فصل کنند تا بدينگونه امکان برگزاری انتخاباتی آزاد و عادلانه فراهم آيد.

دراين ميان در تهران، علی ابطحی، معاون رئيس جمهوری اسلامی، اعلام داشت برخی از اعضای هيئت دولت و معاونين رياست جمهوری به عنوان اعتراض به رد صلاحيت داوطلبان اصلاح طلب شرکت در انتخابات مجلس استعفای خود را تسليم کرده اند.

علی ابطحی افزود اين مقامات فعلا به انجام وظايف خويش ادامه می دهند زيرا بررسی های شورای نگهبان در فهرست افرادی که رد صلاحيت شده اند ادامه دارد.

روز سه شنبه شورای نگهبان از ميان بيش از سه هزار کانديدای انتخاباتی که قبلا صلاحيت آنان را مردود شناخته بود حدود 200 نفر را صاحب صلاحيت شناخت. به گفته يکی از اعضای شورای نگهبان روند بازنگری رد صلاحيت شدگان ادامه خواهد يافت و احتمال می رود صلاحيت گروهی ديگر نيز مورد تائيد قرار گيرد.

M

XS
SM
MD
LG