لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۵

خاتمی: ايران هرگز در صدد دستيابی به جنگ افزارهای کشتار همگانی نبوده  - 2004-01-22


سيد محمد خاتمی، رئيس جمهوری اسلامی ايران، می گويد که ايران هرگز در صدد دستيابی به جنگ افزارهای کشتار همگانی نبوده است.

آقای خاتمی اين سخن را پس از ايراد نطق افتتاحيه اجلاس سالانه مجمع جهانی اقتصاد 2004 که در شهر داووس، سوئيس، برپا شده است طی مصاحبه ای با خبرنگاران اظهار داشت.

او اين گفته که ايران کوشيده است از کره شمالی و يا کشور ديگری مواد اتمی خريداری کند را تکذيب کرد، اما در همان حال گفت که ايران اين حق را دارد تا به انرژی اتمی برای مقاصد صلح جويانه دست يابد. وی پيش بينی کرد که انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی در ايران، به رغم آنکه شورای نگهبان هزاران نفر از کانديداهای اصلاح طلب را فاقد صلاحيت تشخيص داده است، به شکلی آزاد و منصفانه برگزار خواهد شد.

محمد خاتمی، که با سخنرانی خود اجلاس داووس را افتتاح کرد، با استفاده از اين فرصت انجام گفت و شنودی راستين را بين کشورهای رو به رشد و قدرتهای بزرگ جهان خواستار شد. او گفت که اين مذاکرات بايد نه بر پايه تبليغات و ارعاب بلکه بر اساس تفاهم واقعی انجام گيرد.

محمد خاتمی همچنين به خبرنگارانی که در شهر داووس گرد آمده اند گفت که مايل به ديدار با ديک چينی، معاون رياست جمهوری آمريکا که بزودی وارد داووس خواهد شد، نيست. آقای خاتمی گفت که به عقيده وی آمريکا برای ايران احترامی قايل نيست.

ظرف 5 روز آينده بيش از دوهزار نفر از جمله بيش از 30 تن از سران کشورها و دولتهای جهان در اجلاس جهانی اقتصاد 2004 در شهر داووس شرکت خواهند کرد.

M

XS
SM
MD
LG