لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۲۹

سخنگوی ستاد ملی مبارزه با دوپينگ:<br>هيچ فـدراسيونی حق نمـونـه ‌گيـری ندارد - 2004-01-20


بر اساس سياست سازمان تربيت بدنی در تشكيل ستاد ملی مبارزه با دوپينگ، از اين پس هيچگونه نمونه ‌گيری دوپينگ از سوی فدراسيون‌ها قابل قبول نيست.
دكتر علی طاهری سخنگوی ستاد ملی مبارزه با دوپينگ در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجويان ايران (ايسنا)، افزود: پس از عضويت ايران در آژانس جهانی مبارزه با دوپينگ (WADA)، ستاد ملی مبارزه با دوپينگ در كشور به عنوان (nado) تشكيل شد كه اين ستاد ملزم به پيروی از قوانين وادا است. همچنين پس از تشكيل كنوانسيون مبارزه با دوپينگ در يونسكو، ديگر كشورها به اجبار از قوانين اين آژانس پيروی خواهند كرد.

وی ادامه داد: اين بدان معنا است كه از اين پس و با تصويب آيين نامه ستاد ملی مبارزه با دوپينگ كه در راستای قوانين آژانس جهانی است، به صورت يكپارچه تمامی ابعاد آموزش، كنترل و مبارزه با دوپينگ را در دست خواهد گرفت و با توجه به هماهنگی و اتفاق نظر مسئولين ورزش كشور، اميدواريم اين ستاد به اهداف عالی خود برسد.

دبير كميته‌ برنامه‌ريزی و نظارت ستاد ملی مبارزه بادوپينگ با اشاره به عملكرد برخی فدراسيون‌ها در امر مبارزه با دوپينگ گفت: بر همگان واضح است كه توانايی آناليز آزمايش دوپينگ در كشور وجود ندارد و در اين مورد كليه‌ آزمايش‌ها به خارج از كشور فرستاده می ‌شود. در اين رابطه برخی از فدراسيون‌ها و بخش‌های مختلف به صورت سليقه‌ای اقدام به نمونه ‌گيری و فرستادن به آزمايشگاه‌ها می ‌كردند كه از اين پس هيچگونه حركتی در مورد نمونه ‌گيری دوپينگ از سوی فدراسيون‌ها مورد قبول نيست و بايد هر چه زودتر به سوی يكپارچه شدن برويم. البته فدراسيون‌ها و بخش‌های مختلف می ‌توانند ستاد را در امر آموزش و پژوهش ياری دهند.

سخنگوی ستاد ملی مبارزه با دوپينگ با بيان اينكه، عملكرد ستاد نه تنها در يك رشته‌ ورزشی بلكه در كليه‌ بخش‌ها و رشته‌های جامعه ورزش است گفت: بحث مبارزه با دوپينگ كه تا به حال از سوی ستاد بوده، مختص به رشته‌ كشتي نخواهد بود و همه‌ رشته‌ها تحت شعاع ما قرار می ‌گيرند. در اين راستا از مسابقات ورزشی هفته‌ جاری در رشته‌های مختلف نمونه ‌گيری دوپينگ به عمل خواهد آمد.

XS
SM
MD
LG