لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۷

پال برمر: آمريکا تاريخ انتقال قدرت به حکومت عراق را عوض نخواهد کرد - 2004-01-17


پال برمر، مقام ارشد اجرايی ايالات متحده در عراق می گويد که عليرغم مخالفت رهبر شيعيان، تغييری در تاريخ تعيين شده (اول ژوييه) برای بازگرداندن حق حاکميت ملی به عراق داده نخواهد شد. آيت الله علی سيستانی مخالف اين طرح است، زيرا شامل انتخابات مستقيم برای انتخاب نخستين دولت عراقی پس از صدام نمی شود.

در حال حاضر، دولت بوش اميدوار است که بتواند با کمک گرفتن از سازمان ملل متحد، حمايت اکثريت جمعيت شيعه عراق را کسب کند.

علی سيستانی مخالف گزينش دولت بر اساس توافق شورا های مناطق عراق است و اصرار دارد که انتخابات به صورت مستقيم، به آرای مردم مراجعه کند. مقامات آمريکايی می گويند عراق در لحظه کنونی آماده انتخابات مستقيم نيست و دهه ها حکومت صدام باعث شده تا يک سرشماری قابل اطمينان و يا فهرست های انتخاباتی که در رای گيری مستقيم الزامی اند، وجود نداشته باشد.

پال برمر پس از ملاقات با پرزيدنت بوش و ديگر اعضای ارشد کاخ سفيد به خبرنگاران گفت که هنوز، برای مشخص تر کردن جزييات موعد اول ژوييه، کار زيادی بايد صورت گيرد. آقای برمر و رييس شورای موقت حکومت عراق دوشنبه به نيويورک می روند تا با کوفی عنان، دبير کل سازمان ملل گفتگو کرده و حمايت آن سازمان را برای برگزاری اولين انتخابات پس از صدام بدست آورند.

عدنان پچاچی، رييس شورای حکومت موقت عراق گفت:" سازمان ملل تجربه زيادی در سازماندهی انتخابات، گزينش کمسيون های انتخاباتی، و قوانين انتخاباتی دارد و دانش کارشناسی آنها می تواند در تهيه قانون اساسی جديد مورد استفاده قرار گيرد."

a

XS
SM
MD
LG