لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۰

مريخ نورد آمريکا، اولين عکس های ميکروسکوپی ازسطح مريخ را مخابره کرد - 2004-01-17


اولين عکس ها، يک روز پس از آن گرفته شده که دانشمندان از ايستگاه زمين، مريخ نورد را برای اولين بار به حرکت روی خاک سياره سرخ درآوردند.

مارک آدلر، رييس پروژه می گويد که مسئولين در کنترل کاليفرنيا JPL بازوی روباتی "اسپريت" را به جلو حرکت دادند و با دوربين انتهای بازوی روبات که قدرت ميکروسکوپی دارد، عکس هايی از سطح مريخ گرفتند. آقای آدلر افزود که "اين نخستين تصاوير ميکروسکوپی است که از سطح يک سياره ديگر گرفته می شود."

تصاوير گرفته شده که سياه و سفيد است، دانشمندان را متعجب ساخته است، زيرا بنظر می رسد که ذرات خاک مريخ مثل «گل و لای" بهم چسبيده است، اما بدون اين که مايعی اين ذرات را بهم چسبانده باشد. به همين دليل، دانشمندان خاک مريخ را "قالی جادويی" نام گذاری کرده اند.

کن هرکنکوف، زمينشناس می گويد که دوربين، جزيياتی به اندازه يک دانه شن را عکسبرداری کرده است: "اين، بالاترين حد وضوحی است که تاکنون در مورد مريخ ديده ايم و حقيقتاً هيجان اتگيز است. بسيار برای ما تازگی دارد و به همين علت هنوز نمی دانيم دقيقاً چيست. اما نظر شخصی من اين است که مخلوطی است از ذرات خاک روی سطح مريخ که شايد چسبندگی سيمان داشته باشد."

دانشمندان روی همه نمونه های خاک مريخ تحليل مفصل و دقيق خواهند کرد. هدف ْنها پيدا کردن علامتی از آب و در نتيجه، وجود نوعی حيات است. پژوهشگران می خواهند تا قبل از شروع دور شدن "اسپريت" از سفينه ای که او را فرود آورده، بفهمند که حرکت شش چرخ آن روی خاک مريخ با چه دشواری های احتمالی روبرو خواهد شد. تا چند روز ديگر، اسپريت از سفينه مادر فاصله خواهد گرفت و به وظيفه پيمايش مسافت های دورتر می پردازد.

جفت دو قلوی اسپريت به نام "اپورتونيتی" يا فرصت، 25 ژانويه در طرف ديگر مريخ فرود می آيد. هر چند سطح فرود در سويه فرود اپورتونيتی متفاوت از محل فرود اسپريت است، اما در صورت موفقيت در فرود و تماس، آزمايش های مشابه روی سنگ و خاک آنجا انجام خواهد داد.

a

XS
SM
MD
LG