لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۵۴

خامنه ای: شورای نگهبان تجديد نظر کند! - 2004-01-15


رهبر جمهوری اسلامی ايران، سيد علی خامنه ای، از شورای نگهبان قانون اساسی جمهوری اسلامی خواست در تصميم اخير خود مبنی بر رد صلاحيت فله ای هزاران نفر از کانديداهای اصلاح طلبان برای شرکت در انتخابات اول اسفند مجلس شورای اسلامی تجديد نظر به عمل آورد.

آيت الله علی خامنه ای می گويد موارد رد صلاحيت بايد بررسی شود تا از نقض حقوق هر يک از نامزدهای انتخاباتی جلوگيری به عمل آيد. آقای خامنه ای همچنين می گويد تنها در صورتی که مدارک و شواهد کافی برای رد صلاحيت وجود داشته باشد بايد از نامزدی افراد برای نمايندگی در مجلس شورای اسلامی جلوگيری شود.

تصميم شورای نگهبان در مورد رد صلاحيت حدود نيمی از 8000 کانديدای انتخاباتی در ايران بحرانی سياسی پديد آورده است. بيش از 80 نفر از نمايندگان فعلی مجلس شورای اسلامی از جمله افرادی هستند که شورای نگهبان آنان را فاقد صلاحيت نمايندگی در اين مجلس شناخته است.

در اين ميان تحصن نمايندگان اصلاح طلب در ساختمان مجلس شورای اسلامی ادامه دارد. آنان روز چهارشنبه حاضر نشدند پيشنهاد های محمد خاتمی رئيس جمهوری اسلامی را برای پايان دادن به تحصن خود بپذيرند.

آقای خاتمی اظهار عقيده کرده است که می توان از طريق انجام مذاکرات به بحران سياسی کنونی در ايران پايان داد.

روز سه شنبه شورای نگهبان، که اعضای آن انتصابی بوده و برگزيده مردم ايران نيستند، اعلام داشت به وظيفه قانونی و مذهبی خود عمل می کند و در برابر تهديد به استعفا که از سوی اعضای هيئت دولت خاتمی و نيز استانداران سراسر ايران عنوان شده است سر تسليم فرود نخواهد آورد.

اعضای شورای نگهبان در مورد تصميم خود هيچگونه توضيحی به مردم نداده اند، اما به موجب گزارشهای خبری کانديداتوری برخی از اصلاح طلبان به اتهام عدم پای بندی به موازين اسلامی مردود شناخته شده است.

M

XS
SM
MD
LG