لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۰۶

شورای نگهبان: در برابر فشار تسليم نخواهيم شد - 2004-01-14


نهاد انتصابی شورای نگهبان قانون اساسی جمهوری اسلامی ايران اعلام داشت در برابر فشار برای تغيير و تجديد نظر در تصميم اخير خود در مورد رد صلاحيت هزاران نفر از اصلاح طلبان خواستار شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی تسليم نخواهد شد.

سخنگوی شورای نگهبان، محمد جهرمی، ضمن اعلام اين خبر گفت که اين نهاد وظيفه قانونی و مذهبی خود را انجام داده است. اين سخنگو اضافه کرد که اعضای شورا در برابر تهديد به استعفای اعضای هيئت دولت رئيس جمهوری خاتمی سر تسليم فرود نخواهند آورد.

در عين حال محمد خاتمی می گويد که همبستگی او و متحدان اصلاح طلب وی ادامه خواهد يافت. همچنين محمد ستاری فر، معاون رياست جمهوری ايران، قبلا اعلام داشت که اگر دولت خاتمی نتواند آزادی انتخابات آتی مجلس شورا را تضمين کند، هيچ گونه دليلی برای ادامه خدمت اعضای هيئت دولت وجود نخواهد داشت. اما آقای ستاری فر در همان حال اظهار داشت دولت هنوز اميدوار است بتوان مسئله را حل و فصل کرد.

شورای نگهبان به تازگی بيش از سه هزار نفر از افرادی را که خواستار نامزد شدن برای نمايندگی در مجلس شورای اسلامی هستند، از جمله 85 نفر از اعضای فعلی مجلس شورا، را ناصالح و مردود شناخته است.

شورای نگهبان در مورد دلايل تصميم خود در رد صلاحيت اين گروه بزرگ هيچگونه توضيحی نداده است، اما گزارش های خبری حاکی از آن است که برخی از اصلاح طلبان به دليل آنچه که از ديدگاه اعضای شورای نگهبان «عدم تعهد به اسلام» خوانده می شود، از شرکت در مبارزات انتخاباتی منع و محروم شده اند.

در اين حال، تحصن نمايندگان اصلاح طلب در ساختمان مجلس ادامه دارد و استانداران سراسر ايران به نشانه همبستگی با ايشان تهديد کرده اند که اگر شورای نگهبان ظرف يک هفته در تصميم خود تجديد نظر نکند استعفا خواهند داد.

آيت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، گفته است قبل از آنکه وی در مقام رهبر با ارايه راه حلی در اين بن بست سياسی مداخله کند، بايد همه راه های قانونی ممکن به منظور رفع آن طی شود.

M

XS
SM
MD
LG