لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۷

اسپيريت از اواسط اين هفته شروع به نمونه برداری از خاک مريخ می کند - 2004-01-12


مقامات سازمان فضايی آمريکا می گويند که مريخ نورد رباتيک اسپيريت از اواسط اين هفته شروع به نمونه برداری از خاک مريخ خواهد کرد. ناسا می گويد هم اکنون اسپيريت با قد 145 سانتيمتری خود قائم ايستاده است. اين امر نشاندهنده اين است که خود رو آماده جدا شدن از سکوی فرود و آغاز به تجسس در سطح مريخ است. دستور آغاز حرکت از سوی دانشمندان ناسا در زمين صادر خواهد شد.

اسپيريت، پس از رها شدن از سکوی فرود، شروع به نمونه برداری و تجزيه سنگهايی که سرراهش قرار داشته باشند خواهد کرد.

ناسا معتقد است رسوبات سطح مريخ می تواند از زمانهای دور شواهدی بدست دهد که سياره سرخ احتمالا گرمتر و مساعدتر برای زندگی بوده است.

دانشمندان ناسا اميدوار بودند که اسپيريت می توانست زودتر کار نمونه برداری را آغاز کند. علت تاخير اين بود که مجبور شده بودند در خودرو رباتيک تنظيمات فنی اجرا کنند. يکی از اين تنظيمات فنی مربوط است به اينکه بايد اطمينان حاصل می شد که اسپيريت می تواند از کيسه های هوا که جلوی راهش را گرفته اند عبور کند. اين کيسه های هوا باعث حفاظت از اسپيريت هنگام فرود در سوم ژانويه شده بودند.

اسپيريت يکی از دو جستجوگر رباتيک هماننديست که به آنها «روور» (گشت زن) گفته می شود. کار اين گشت زن ها اين است که بمدت 90 روز بدنبال آثار آب بگردند، مهمترين عامل وجود زندگی. طبق برنامه ريزی ناسا، گشت زن دوم بنام «آپورتونيتی» قرار است تقريبا سه هفته ديگر در نقطه مقابل اسپيريت در آنسوی مريخ فرود آيد.

M

XS
SM
MD
LG