لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۸

آيت الله سيستانی پيشنهاد آمريکا را بازهم رد کرد - 2004-01-12


پرنفوذترين روحانی شيعه عراق بار ديگر پيشنهاد دولت آمريکا را برای تشکيل دولت موقت عراق بدون انتخابات رد کرد.

اين خبر روز يکشنبه هنگامی اعلام شد که مقامات شورای حاکم عراق، که از پشتيبانی ايالات متحده آمريکا برخوردار است، نتوانستند در ديدار خود با آيت الله العظمی علی سيستانی در شهر مقدس نجف موافقت وی را با پيشنهاد شورای حاکم کسب کنند.

طبق اين پيشنهاد فراکسيون های محلی مجلس موقت را تا يازدهم خردادماه انتخاب خواهند کرد. سپس مجلس موقت دولت گذار را تعيين خواهد کرد که تا انتخابات سال 2005 ميلادی زمام امور را بدست خواهد داشت.

در آبانماه سال جاری آيت الله سيستانی ابتدا مخالفت خود را با طرح های پيشنهادی آمريکا اعلام کرد. وی امروز گفت طرح دولت گذار منتخب شورا نمی تواند نماينده واقعی مردم عراق باشد.

آيت الله سيستانی خواستار انتخاب مستقيم مجلس موقت است تا هر قرار تازه ای برای ادامه اقامت آمريکا از سوی نمايندگان منتخب مردم عراق گرفته شود و نه از طرف منتخبين واشنگتن.

از سوی ديگر مقامات ائتلاف برگزاری هرگونه انتخابات عمومی را در شرايط خاص کنونی به علت اوضاع غير قابل پيش بينی امنيتی و در غياب سرشماری برای تعيين رای دهندگان واجد شرايط رد می کند. در ضمن صدها عراقی خواهان کار در شهر جنوبی اماره دست به تظاهرات زدند.

روز شنبه در تظاهراتی ديگر در اين شهر دستکم پنج تظاهرکننده در برخورد با پليس و نيروهای بريتانيايی جان خود را از دست دادند.

M

XS
SM
MD
LG