لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۱۰

تهديد به استعفای استانداران ايران - 2004-01-12


استانداران سراسر ايران طی نامه ای به محمد خاتمی، رئيس جمهوری ايران، گفته اند که ظرف هفته آينده چنانچه در رد صلاحيت 80 تن از قانون گزاران اصلاح طلب مجلس شورای اسلامی تجديد نظر نشود از مقام خود استعفا خواهند داد.

روز يکشنبه مقامات ارشد دولت ايران تائيد کردند که 27 استاندار ايران اين تهديد را در نامه ای خطاب به رئيس جمهور اصلاح طلب ايران انجام داده اند. نامه ارسالی به پرزيدنت خاتمی هنگامی انعکاس يافت که نمايندگان مجلس تصميم شورای نگهبان، که نهادی است غير انتخابی و تحت کنترل روحانيون محافظه کار، داير بر عدم صلاحيت 80 تن از اصلاح طلبان مجلس کنونی برای شرکت در انتخابات اول اسفند ماه را اعلام کردند.

چهار سال پيش، در انتخابات مجلس 290 نفری، اصلاح طلبان پيروز شده بودند، ليکن شورای محافظه کار نگهبان اختيار دارد مصوبات مجلس را باطل سازد.

در پی اعلام خبر روز يکشنبه، در حاليکه رهبران پارلمانی تصميم عدم صلاحيت را محکوم می ساختند، جمع کثيری از نمايندگان در ساختمان مجلس دست به تحصن اعتراضی زدند.

امروز صبح نيز پرزيدنت محمد خاتمی خواستار آرامش شد و گفت که از طرق قانونی برای لغو رد صلاحيت تلاش خواهد کرد. انتظار می رود وی اين مسئله را در آينده نزديک با شورای نگهبان در ميان بگذارد.

از جمله ممنوع شدگان محمد رضا خاتمی، برادر رئيس جمهوری، است که در رهبری بزرگترين گروه اصلاح طلب، يعنی جبهه مشارکت اسلامی، قرار دارد.

طبق گزارش های رسيده شورای نگهبان تاکنون بيش از يک چهارم از 8000 داوطلب نامزدی انتخابات آينده را محروم کرده است. برخی از احزاب تهديد کرده اند که در صورت رد صلاحيت تعداد زيادی از نامزدها انتخابات را تحريم خواهند کرد.

M

XS
SM
MD
LG