لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۶

رسوايی ژورناليستی در (( يو . اس . ای تودی)) - 2004-01-09


آرش ايراني

پس از نيويورك تايمز اين بار رسوايی ژورناليستی گريبانگير روزنامه (( يو.اس.ای تودی )) شده است.

روزنامه بريتانيايی گاردين با اشاره به اين روسوايی می نويسد يك خبرنگار كهنه كار آمريكايی به اتهام ارائه گزارش های دروغ و جعلی به ناچار از سمت خود استعفا كرده است.

بر پايه اين گزارش ، جك كلی چهره آشنای مطبوعات آمريكا و برنده پوليتزر سال 2002 متهم است كه در طول بيست و يك سال خدمتش به روزنامه يو.اس.ای تودی بارها گزارش های دروغين تهيه كرده است.

گاردين او را دومين جيسون بلر آمريكا معرفی كرده و نوشته است: (( پس از رسوايی بزرگ نيويورك تايمز اين دومين باريست كه مطبوعات آمريكا به لرزه خواهند افتاد.))

خانم كارن جرگنسن , دبير روزنامه يو.اس.ای تودی در اين باره گفت : (( در پی تحقيقات كاملی كه توسط بازرسان روزنامه در اين باره به عمل آمده تخلفاتی از طرف جك كلی مشاهده شده كه قابل بخشش نيست و لذا مسئولين روزنامه از وی خواستند تا از مقام خود كناره گيری كند.))

گاردين نوشته است هنوز مشخص نيست كه جك كلی كدام گزارش يا گزارش های دروغين را به روزنامه ارائه داده و آيا او به غير از اين تخلف, اشتباه ديگری نيز مرتكب شده است يا خير؟ سال گذشته در پی رسوايی بزرگ جيسون بلر , روزنامه نيويورك تايمز مجبور شد صفحات زيادی را به اصلاح گزارش های دروغين وی اختصاص دهد اما جك كلی خود در گفتگو با واشنگتن پست گفته است يو.اس.ای تودی قصد چنين كاری را ندارد. اوتاييد كرده كه شكاياتی در خصوص بعضی از گزارش های وی به اين روزنامه رسيده بوده و آنها را مجبور به تفحص كرده است.

با اين حال كلی از بيان تعداد گزارش های دروغ سرباز زد و گفت اگر لازم باشد روزنامه يو.اس.ای تودی همه چيز را منتشر خواهد كرد.

به نوشته سايت جام جم آنلاين و به نقل از گاردين، در همين حال گفته می شود مسئولين يو.اس.ای تودی به هيچ وجه قصد افشای گزارش های دروغين را ندارند زيرا معتقدند اين كار باعث از بين رفتن وجهه بيست و يك ساله اين روزنامه نگار خواهد شد.

جك كلی در سال 1982 همكاری خود را به عنوان خبرنگار خارجی با روزنامه پر تيراژ يو.اس.ای تودی آغاز كرد. او در همان سال ها گزارش های خوبی برای روزنامه يو.اس.ای تودی تهيه كرد و روز به روز به شهرت خود افزود. او عمده 2 دهه گذشته را از خاور ميانه گزارش تهيه كرده است. از جمله حوادث بزرگی كه او از آنها گزارش تهيه كرده می توان به جنگ خليج فارس , انتفاضه اول و انتفاضه دوم , جنگ بوسنی , رواندا , چچن و حمله به هائيتی اشاره كرد. او تا كنون از 86 كشور جهان گزارش تهيه كرده و با 36 رئيس جمهور و مقام ارشد اين كشورها مصاحبه كرده است.

يو.اس.ای تودی در يادداشت كوتاهی خبر استعفای جك كلی را تأييد كرده و از آن ابراز تأسف كرده است. واشنگتن پست نيز با اشاره كوتاهی به اين خبر از جك كلی به عنوان يك خبرنگار حرفه ای ياد كرده است.

XS
SM
MD
LG