لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۲۴

حامد کرزای: بمبگذاری قندهار عملی وحشيانه وغير انسانی  - 2004-01-07


حامد کرزی، رئيس جمهوری موقت افغانستان، بمبگذاری در قندهار را که منجر به مرگ دست کم 13 تن که اکثراً کودک بودند، محکوم کرد.

آقای کرزی، اين حمله را عملی «وحشيانه وغير انسانی» دانست و گفت انگيزه وی را برای مبارزه با تروريسم قويتر ساخته است.

به گفته پليس اين انفجار در اندک زمانی پس از انفجار کوچکتری که موجب مجروح شدن يک کودک شد، رخ داد. آنها می گويند، انفجار دوم زمانی صورت گرفت که جمعی از دانش آموزان در محل حاضر بودند.

همچنين مسئولان بيمارستان می گويند، در انفجار قندهار هشت کودک جان خود را از دست دادند و 58 نفر به شدت مجروح شده اند.

کوفی عنان، دبير کل سازمان ملل متحد، مراتب تسليت خود را به دولت افغانستان و بستگان سوگوار قربانيان ابلاغ کرده است.

هنوز مشخص نيست آيا در اين حمله هدف خاصی مورد نظر بوده است يانه، اما انفجار پيش از ورود يک استاندار به نام يوسف پشتونYusuf Pashtun، به محل و نيز در نزديکی يک پايگاه نظامی افغان، که سربازان آمريکايی در آنجا بطور منظم در حال گشت هستند، صورت گرفته است.

چند تن از شاهدان حاضر در محل حادثه به خبرنگار صدای آمريکا گفتند، مردی را ديدند که در حال کار گذاشتن بمبی درميان يک گاری حامل ميوه بوده است، در حاليکه بر اساس گزارشهای ديگر، بمب بر يک دوچرخه يا يک کاميون، نصب شده بوده است.

مقامات نظامی افغانستان می گويند، شخصی که معتقدند يک عضو القاعده است، در ارتباط با انفجار اول، تحت بازداشت قرار دارد.

اين انفجار به دنبال تير اندازی روز سه شنبه، و پرتاب نارنجک روز دوشنبه به دفتر امور پناهندگان سازمان ملل در قندهار صورت گرفت که در نتيجه آنها خسارتهايی به محل دفتر وارد آمد ولی خسارات جانی در بر نداشت.

از طرف ديگر، در شامگاه روز دوشنبه و در نزديکی استان زابل، نيزدر جريان درگيريهای فرقه ای، دست کم يک سرباز افغان و يک فرمانده محلی، کشته شدند.

M

XS
SM
MD
LG