لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۴

دبير کل ناتوو تلاش در جهت ايجاد هم نظری ميان اعضای ائتلاف در افغانستان - 2004-01-06


دبير کل جديد پيمان ناتو، ياپ دِ هوپ شيفر، اعلام داشت که همزمان با آماده شدن اين پيمان برای به عهده گرفتن نقش مهم تری در افغانستان در جهت ايجاد وحدت و هم نظری ميان اعضای ائتلاف در افغانستان تلاش کند.

آقای شيفر، که از ديپلمات های پرسابقه هلندی است، در نخستين روز انجام وظيفه در مقام دبير کل جديد سازمان پيمان آتلانتيک شمالی تاکيد کرد که مهمترين اولويت در برنامه کار او گسترش نقش اين پيمان در افغانستان است. او گفت که جامعه جهانی و پيمان دفاعی ناتو نمی توانند و نبايستی در تلاش خود برای حمايت از دولت حامد کرزی رئيس جمهوری افغانستان با شکست روبرو شوند.

در حال حاضر 5500 نفر از سپاهيان پيمان ناتو وظيفه حفظ نظم و برقراری امنيت را در کابل بر عهده دارند اما مقامات پيمان ناتو قصد دارند برای حفظ نظم در ديگر نقاط افغانستان تعداد بيشتری از نيروهای پيمان را به آن کشور اعزام دارند.

آقای شيفر در بخش ديگری از سخنان خود ضمن اشاره به وضعيت عراق گفت که انجام هرگونه اقدامی در مورد پيشنهاد اخير آمريکا مبنی بر اعزام سپاهيان پيمان ناتو به عراق بايد به بعد از تثبيت وضعيت سياسی در آن کشور موکول شود.

در حاليکه آمريکا بر لزوم ايفای نقش مستقيمی از سوی پيمان ناتو در عراق پافشاری می کند، هنوز مشخص نيست که آيا آلمان و فرانسه، که از مخالفان سرسخت جنگ در عراق بوده اند، با چنين اقدامی موافقت خواهند کرد يا نه.

M

XS
SM
MD
LG