لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۰۶

زلزله بم به باغ شازده ماهان هم رحم نکرد، آرش ايرانی - 2004-01-02


آرش ايراني

طی روزهای گذشته در حاليکه خبر زلزله مرگبار شهرستان بم و تخريب وسيع ارگ تاريخی اين شهر همگان را غافلگير کرده بود شايد هيچکس فکرش را هم نمی کرد که لرزش بيرحمانه زمين يکی ديگر از بناهای تاريخی و ارزشمند ايران را نيز زخم زده باشد؛ زلزله به باغ شازده ماهان هم رحم نکرد!

احمد محيط طباطبايی ، معاون معرفی و آموزش ميراث فرهنگی ايران، اول ژانويه در جمع اعضای کميته ملی موزه های اين کشور از تخريب بخش هايی از باغ شازده ماهان کرمان خبر داد و گفت: (( متاسفانه به همراه فاجعه بم بخش هايی از باغ شازده ماهان کرمان نيز آسيب ديده است.))

به گزارش خبرگزاری مهر البته وی در ادامه اين خبر خوش را نيز داد که : ((خوشبختانه برای بقعه شاه نعمت الله ولی که آن هم در ماهان قرار دارد مشکلی روی نداده است.))

باغ شازده يا همان شاهزاده ماهان در فاصلة ٣٥ كيلومتری جنوب شرقی شهر كرمان و در فاصلة ٦ كيلومتری شهر ماهان در مسير جادة كرمان ـ بم در نزديكی ارتفاعات جوپار بنا گرديده است.

اين باغ يكی از نمونه باغ تختهای ايرانی است كه از شرايط مساعد طبيعی ممتازترين بهره برداری را نموده است. اين باغ در عصر قاجار در دوران يازده ساله فرمانفرمايی عبدالحميد ميرزا ناصرالدوله (١٢٩٨ ه . ق تا ١٣٠٩ ه. ق) احداث گرديده است كه با مرگ وی ساخت باغ ناتمام ماند. محل استقرار باغ شازده در نزديكی مقبره شاه نعمت الله ولی در دامنه ارتفاعات جوپار ميباشد.

بناهای باغ عبارتند از كوشك اصلی يعنی سكونتگاه دائميو يا فصل مالك كه در انتهای فوقانی باغ قرار دارد. سر در خانه در مدخل باغ به صورت بنايی خطی جبهه ورودی باغ را اشغال كرده و در دو طبقه بنا گرديده است. طبقه فوقانی دارای اطاق هايی است كه برای زندگی و پذيرايی پيش بينی شدهاند. ساير بناهای خدماتی باغ از حصار اصلی استفاده نموده و به صورت ديواری مركب بناهای مختلف خدماتی را در نقاط مناسب در خود جا داده است.

به عقيده کارشناسان ، وجود خاك حاصل خيز، آفتاب لازم، وزش باد ملايم و نسيم و بالاخره دسترسی به آب (قنات تيگران) امكان ايجاد باغی در آن مقياس را در گسترهای خشك و بی آب و علف معجزه گونه فراهم ساخته است.

باغ تخت شازده در دامنه ارتفاعات جوپار به مساحت٥/٥ هكتار با شكلی مستطيلی و شيبی حدود ٦/٤% شكل گرفته و حصاری بلند آن را از جو نامساعد اطراف جدا ميسازد.

در عين حال نظم درختكاري، انتخاب مناسب گياهان در ايجاد سايه و يا رنگ آميزی متناسب در فصل های مختلف باغ ارزش های استثنايی ای را برای آن تعريف ميكند.

XS
SM
MD
LG