لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۹

دولت آمريکا موقتاً تحريم های اقتصادی عليه ايران را کاهش داد - 2004-01-01


دولت پرزيدنت بوش برای تسهيل و تسريع کمک رسانی به زلزله زدگان بم، برخی از تحريم ها مانند ممنوعيت ارسال پول به ايران را موقتاً لغو کرده است تا سازمان های غير دولتی مستقر در ايالات متحده بتوانند در امر امداد به زلزله زدگان کار خود را انجام دهند.

اعلام اين موضوع در آستانه سال نو، آخرين تلاش های آمريکا در جهت نشان دادن اقدامات انساندوستانه در رابطه با زلزله بم است و باعث شده است تا حداقل در لحن دو کشور نسبت به يکديگر بهبود حاصل شود.

وزارت خزانه داری آمريکا با صدور جواز ٩٠ روزه، به سازمان های غير دولتی آمريکا اجازه کامل داد تا برای قربانيان شهر زلزله زده بم کمک های مالی جمع آوری کنند. مقامات آمريکايی می گويند که صدور برخی از اقلام کنترل شده نظير وسائل حمل و نقل و تلفن های ماهواره ای در ارتباط با زمين لرزه مجاز است.

صدور چنين اجناسی به ايران بدون اجازه مشخص دولت آمريکا، از بعد از گروگان گيری ديپلومات های آمريکايی در ١٩٧٩ در ايران ممنوع بود.

از پس از زلزله بم، برخی تماس های مستقيم در حداقل ، بين مقامات ارشد آمريکا و ايران وجود داشته است. ايران، کمک های آمريکا را قبول کرد و پس از دو دهه اجازه داد که هواپيما های باری نيروی هوايی ايالات متحده در خاک آن کشور به زمين بنشيند.

a

XS
SM
MD
LG