لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۴۸

اين گورستان بزرگ زمانی شهر بم بود - 2003-12-31


اين گورستان بزرگ زمانی شهر بم بود – گزارشی از ايرنا

آرش ايراني

خبرنگار خبرگزاری رسمی ايران ( ايرنا ) امروز ، 31 دسامبر ، گزارشی از وضعيت تاسف بار شهرستان زلزله زده بم در پنجمين روز فاجعه ارسال کرده است که متن کامل آن از نظر شما می گذرد:

(( اين فکر که کسانی در زير آوارها نفس می کشند امروز آزاردهنده ترين تصور در شهر زلزله زده بم است ، اينکه در زيرآن کپه خاک کسی در انتظار کمک است يا کودکی در بن آن آوار، صداها را می شنود...، آيا پس از گذشت پنج روز هنوز کسی زنده است ؟ روز سه شنبه در بم اعلام شد که عمليات جستجو تا شب ادامه می يابد و از فردا لودرها دست به کار می شوند. آمدن لودرها علامت خوبی نيست و کورسوى اميد با حرکت آنها خاموش می شود اما دست اندرکاران امداد و جستجو می گويند که با توجه به وسعت خرابی ها چاره ديگرى غير از استفاده از ماشين هاى سنگين ندارند. يکی از افرادى که در پنج روز گذشته در بخش کفن و دفن اجساد فعاليت کرده می گويد : هر چه زمان می گذرد اجساد مردگان بيشتر متلاشی می شود و تعلل در يافتن اجساد ، از سويی شناسايی آنان را دشوار و از سوى ديگر شهر بم را با بحران ديگرى همچون شيوع بيماريهاى عفونی روبرو می سازد. گروههاى امدادى خارجی اگرچه هنوز در ميان خرابه ها می گردند اما می گويند که احتمال يافتن زنده اى در زير خاک بسيار ضعيف است. در پنج روز گذشته بيش از دو هزار نفر زنده از زير خاک بيرون آورده شده اند اين تعداد هر چه از زمان زلزله می گذرد ، کمتر می شود. تعداد اجساد يافت شده هم بطور چشمگيرى کاهش يافته است. تقريبا با هر جسد يک بالش خونی از زير خاک بيرون می آيد و گاهی تشک ها يا بالش ها ، نخستين نشانه جستجوگران است. در زير خاک در حين جستجو چيزهاى ديگرى هم از خاک بيرون می آيد ، جزوه هاى کنکور ، کتاب ، آلبوم عکس و...اشيايی که هرکدام نشانه هاى زندگيست. زنی در ميان خرابه ها به همراه امدادگران در جستجوى مادر و برادرش تلی از خاک را می گردد. او مدتها درباره محل خانه مادرى خود ترديد داشت تا سرانجام نشانه هايی يافت. مانند ماشين همسايه که در زير آوار قرار داشت. آنان بر سقف خانه که بر زمين چسبيده بود ايستادند و حال ، پذيرايی و راهرو و اتاق خواب و...از هر گوشه ، سقف را کندند اما جستجو بی حاصل بود.

زن به خبرنگار "ايرنا" گفت که چهار تن از اعضاى خانواده اش را مرده يافته اما از برادر و مادرش نشانی در دست نيست. بوى تندى در کوچه هاى بم گسترش می يابد ، بويی که هر زمان بيشتر می شود. اين گورستان زمانی شهر بم بود. ))

XS
SM
MD
LG