لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۴۹

رای گيری در مورد پيش نويس قانون اساسی جديد افغانستان به حال تعليق در آمده است - 2003-12-30


در افغانستان، شرکت کنندگان در اجلاس لويا جرگه نتوانسته اند بر سر تقسيم قدرت و شناسائی اقليت های قومی به توافق برسند و رای گيری در مورد پيش نويس قانون اساسی جديد به حال تعليق در آمده است.

نمايندگان روز سه شنبه در حالی که رهبران افغان برای رايزنی به منظور يافتن راه حلی به مقامات سازمان ملل متحد و آمريکا پيوستند، مرخص شدند. گزارش های خبری از کابل حاکی است که به نظر می رسد حامد کرزی رئيس دولت انتقالی در نظريه خود برای ايجاد يک نظام نيرومند رياست جمهوری از حمايت اکثريت پشتون های جنوب برخوردار است. اما اتحاديه غير پشتون شمال و اسلام گرايان افراطی از يک نظام پارلمانی قدرتمند، که بتواند رئيس جمهوری را کنترل کند، طرفداری می کنند.

انتظار می رفت هيات های شرکت کننده در اجلاس لويا جرگه در کابل، علی رغم ادامه بحث ها ، روز سه شنبه رای دادن به پيش نويس قانون اساسی جديد افغانستان را آغاز کنند. آنها پس از آن که به گروه هائی برای پيشنهاد متمم هائی تقسيم شدند، دوباره تشکيل جلسه دادند.

قرار بود ۵۰۲ نماينده فقط ١٠ روز به بحث و گفت و گو بپردازند، اما اين مهلت هفته پيش منقضی شد. تصويب قانون اساسی راه را برای برگزاری انتخابات دمکراتيک در افغانستان در سال آينده هموار خواهد کرد.

R

XS
SM
MD
LG