لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۵

نگرانی از فروخته شدن کودکان و تجاوز به زنان زلزله زده بم جدی است - 2003-12-30


يک کارشناس غيردولتی بحران که هم اکنون در بم به سر می برد گفت: از زنان خير خواهش کنيد گروههايی برای رسيدگی به وضعيت بچه های بی سرپرست و جمع کردن آنها از زير دست و پای مردم تشکيل دهند.

رويا کريمی مجد، روزنامه نگار، که به تازگی از شهر زلزله زده بم به تهران بازگشته است از قول اين کارشناس گفت: اگر اوضاع همينطور پيش برود تا يک هفته ديگر اين بچه ها به ارزانترين قيمت فروخته می شوند. بسياری از اين بچه ها ممکن است خويشاوندی داشته باشند که زنده مانده باشد اما بيشتر بزرگسالان در شرايطی نيستند که بتوانند از دزديده شدن بچه ها جلوگيری کنند.

اين در حالی است که محمدرضا راه چمني، رييس سازمان بهزيستی ، به خبرگزاری ايلنا گفته است: بايد صلاحيت سازمانهای غيردولتی که می خواهند سرپرستی بچه ها را به عهده بگيرند تاييد شود.

به نوشته سايت زنان ايران ، رويا کريمی مجد همچنين از فعال شدن باندهای اشرار و مجرمان با سابقه ای که از زندان بم فرار کرده اند خبر داد و گفت: 800 نفر زندانی که عمدتا از اشرار بودند و حدود 40 اعدامی بين آنها وجود دارد در شهر هستند و به دليل شلوغ شدن بيش از حد بم، کنترل اوضاع امنيتی بسيار سخت شده است.

وی همچنين افزود: البته از ديروز عصر، ارتش و سپاه به قصد ايجاد امنيت فضا را تا حد زيادی در اختيار گرفته اند.

کريمی مجد در عين حال از گفتگوی خود با دکتر نوربالا، رييس هلال احمر ايران، درباره ميزان تجاوز به زنان در شهر بم خبر داد. به گفته او، دکتر نوربالا گفته است: هنوز آماری نداريم.

همچنين نوربالا از حمله گروهی از اشرار به چند کاميون امدادی هلال احمر که کمکها را به بم منتقل می کرده خبر داد. براساس اين خبر کاميونهای ياد شده پيش از رسيدن به بم کاملا غارت شده اند.

در خاتمه رويا کريمی مجد گفت: با وجود زياد بودن کمکهای مردمي، از آنجايی که اين کمکها به شکلی کاملا بدون نظم به بم می رسد، امکان استفاده از آنها توسط مردم کم می شود. در حالی که اگر همين کمکها در مبدا به شکل بسته های بهداشتي، غدايی و لباس تقسيم بندی شوند، و به بم برسند، آن وقت ديگر کسی را نمی بينيم که توانسته مانتو بگيرد اما شلوار ندارد.

XS
SM
MD
LG