لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۰۱

رای گيری نمايندگان لويه جرگه در باره دولت آينده افغانستان - 2003-12-29


همزمان با ادامه درگيری های خشونت آميز در افغانستان، قرار است که شرکت کنندگان در لويه جرگه روز دوشنبه در کابل در مورد شکل گيری آينده دولت افغانستان رای بدهند. به موجب گزارشهای خبری به نظر می آيد که آقای حامد کرزی رئيس جمهوری افغانستان به بيشتر نمايندگان لويه جرگه قبولانده است که رئيس جمهوری بايد به موجب قانون اساسی جديأ کشور از اختيارات گسترده ای برخوردار باشد.

گفته می شود برخی از رهبران گروه های افغان اصرار می ورزيده اند که در افغانستان، به منظور حفظ تعادل قدرت رئيس جمهوری، دولتی پارلمانی به رهبری يک نخست وزير تشکيل شود. قرار بود 502 نفر نماينده شرکت کننده در لويه جرگه روز يکشنبه در مورد انجام اصلاحات در قانون اساسی افغانستان رای بدهند، اما به علت آماده نبودن نسخه ای چاپ شده از متن قانون اساسی جديد رای گيری نهايی در مورد آن به تاخير افتاد.

با تصويب اين قانون راه برای انتخابات دمکراتيک در افغانستان در اوايْ تابستان آينده هموار خواهد شد.

در اين ميان، روزيکشنبه پنج نفر از ماموران امنيتی افغانستان در نزديکی فرودگاه کابل هنگاميکه می خواستند مردی را دستگير کنند کشته شدند. هلاکت اين افراد در اثر آنکه مظنون بمبی را در اتومبيل آنان منفجر کرد رخ داد.

از سوی ديگر گروه طالبان که در سال 2001 در پی پياده شدن سپاهيان آمريکايی در افغانستان سرنگون و متواری شد تهديأ کرده است که حملاتی را به محل تشکيل لويه جرگه در کابل به اجرا خواهد گذارد. از زمان تشکيل اين مجمع تاکنون هفت موشک به سوی هدفهايی در کابل شليک شده است.

M

XS
SM
MD
LG