لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۵۷

سهل انگاری در نجات جان قربانيان زلزله بم - 2003-12-27


بر اساس گزارش های دريافتی ، بيتفاوتی و ناهماهنگی مسؤولان ايرانی در رسيدگی به وضعيت دهها هزار نفر از هموطنانی كه در زلزله هولناك بم مصدوم شدهاند، منجر به كشته شدن و وخامت حال بسياری از اين هموطنان شده است.

به نوشته پايگاه اينترنتی بازتاب در اين خصوص ، در حالی كه به دليل اطلاعرسانی نامناسب و عدم انتقال ابعاد فاجعه در زمان مناسب از طريق رسانهها و مسؤولان، بيش از 12 ساعت از زمان امدادرسانی در طول روز از دست رفت و بسياری از هموطنان آسيبديده در بم، شب گذشته در سرمای 5 درجه زير صفر كوير، جان خود را از دست دادند.

بازتاب ميافزايد: (( مسؤولان محلی در بخش خبری ساعت 14 شبكه اول سيما، در حالی كه 9 ساعت از وقوع زلزله ميگذشت، آن را حادثهای نه چندان پراهميت جلوه ميدادند و حتی جلسه ستاد بحران با حضور رييسجمهوری نيز در پايان روز برگزار شد و عملا تصميمات اين جلسه نتوانست در امر امدادرسانی روز حادثه تغيير محسوسی ايجاد كند.))

بر پايه اين گزارش ،ضعف و كندی عملكرد مسؤولان در مقابله با اين فاجعه انسانی در مقايسه با ديگر كشورهای جهان بيسابقه است.

ناهماهنگی بين نهادهای مختلف امدادرسانی نيز به حدی بوده كه شب گذشته در حالی كه اولين هواپيمای حامل مجروحان حادثه ـ كه در آستانه مرگ بودند ـ در باند فرودگاه مهرآباد تهران، در انتظار پلكان تخليه هواپيما بود. اين هواپيما كه مجروحان در راهروی آن انباشته شده بودند، حدود 30 دقيقه منتظر پلكان تخليه فرودگاه مهرآباد بود.

يكی از مجروحان حادثه به خبرنگار شبكه خبر تلويزيون ايران گفت كه پيكرهای مجروحان در باند فرودگاه بم چيده شده و هواپيمايی برای انتقال آنان وجود ندارد.

درهمين حال خبرنگار اعزامی خبرگزاری کار ايران ( ايلنا) به شهرستان بم نيز گزارش داد : ((بهشت زهرای شهرستان بم مملو از اجسادی است كه بر روی زمين افتاده اند و به علت كمبود جا، در اين قبرستان، اجساد به صورت دسته جمعی دفن مي‏شوند. لودرهای موجود در بهشت زهرای شهرستان بم، مشغول حفر چاله ‏های بزرگی هستند تا اعضای يك خانواده در آن، به صورت دسته‏ جمعی دفن شوند.))

XS
SM
MD
LG