لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۶

جامعه بين المللی با اعزام تيم های نجات، به کمک زلزله زدگان بم شتافته اند - 2003-12-27


در ايران در حالی که تاريکی شب همه جا را فرا گرفته است، هزاران زلزله زده بی خانمان در بم برای گذراندن دومين شب در فضای باز و در سرمای زير صفر آماده می شوند. امدادگران چادرهائی برپا کرده اند، اما بسياری از ساکنان شهر سرپناهی ندارند.

وزارت کشور جمهوری اسلامی تخمين زده است که در زمين لرزه بامداد جمعه ٢٠ هزار تن جانسپردند و ٣٠ هزار نفر مجروح شدند. اما برخی مقامات گفته اند شمار کشته شدگان ممکن است به مراتب بالاتر برود. سرمای شديد، نبود برق، آب و قطع خطوط ارتباطی کوشش های امدادی و نجات را مختل کرده است. مقامات استان می گويند تاکنون اجساد بيش از سه هزار قربانی به خاک سپرده شده است.

جامعه بين المللی با اعزام تيم های نجات، پرسنل پزشکی و تدارکات مورد نياز قربانيان زمين لرزه روز جمعه بم، به کمک مردم ايران شتافته است. روز شنبه ورود تيم های نجات به منطقه همراه با سگ های ردياب و آموزش ديده برای يافتن قربانيان در ميان آوارها، آغاز شد. آمريکا و چندين کشور اروپائی و آسيائی تيم هائی را برای کمک به جستجوی قربانيان می فرستند. تعدادی از اين کشورها برای درمان مجروحين تيم های پزشکی نيز اعزام می کنند.

بسياری از کشورهای مسلمان نيز به کوشش های انساندوستانه پيوسته اند. پاکستان دو هواپيمای حامل کالاهای رفاهی و تجهيزات و عربستان سعودی سه هواپيمای حامل تدارکات ضروری به ايران فرستاده اند. ترکيه نيز تعدادی کاميون و هواپيما، حامل ناجيان، غذا و دارو گسيل داشته است.

حامد کرزی رئيس دولت انتقالی افغانستان ، که کشور او در سالهای ٢٠٠١ و ٢٠٠٢ قربانی زمين لرزه های مرگبار شد، گفته است افغان ها به هر طريقی که بتوانند کمک خواهند کرد. در اين ميان، فدراسيون بين المللی جمعيت های صليب سرخ و هلال احمر برای شتاب بخشيدن به ارسال کمک های رفاهی فوری به ايران، بيش از ١٢ ميليون دلار در خواست کرده است.

R

XS
SM
MD
LG