لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۷

تلفات زلزله بم به ۲۰ هزار نفر رسيد - 2003-12-26


در شهر بم در استان کرمان امدادگران و ماموران نجات در ميان آوار به جستجو برای يافتن قربانيان زمين لرزه نيرومند روز جمعه و کسانی که ممکن است هنوز زنده باشند ادامه می دهند. مقامات شمار کشته شدگان را حدود ٢٠ هزار تن تخمين می زنند، و وزارت کشور جمهوری اسلامی روز شنبه گفت ٣٠ هزار نفر نيز مجروح شده اند.

به گفته اين مقامات، ۵۰۰۰۰ تن نيز از هشتاد هزار سکنه شهر تاريخی بم مجروح شده اند. نيروهای امدادگر دست به تلاش نااميدانه ای برای نجات دادن کسانی زده اند که زيرآوار مانده اند.

علی رغم تلاش بی وقفه امدادگران و ناجيان، سرمای زير صفر اميد به زنده پيدا شدن تعداد زيادی از به دام افتادگان را کاهش داده است. آمريکا، سازمان ملل متحد و بسياری ديگر از کشورها و سازمان های بشر دوست، به درخواست محمد خاتمی، رئيس جمهوری اسلامی ايران برای ارسال کمک های فوری پاسخ می دهند.

ده ها پس لرزه نيز از زمان وقوع زلزله تاکنون ثبت شده است و مقامات محلی می گويند بيم آن دارند که تعداد کشته شدگان بيش از اين باشد.

گفته می شود که اکثر ساختمان های شهر بم، ارگ تاريخی و دو بيمارستان شهر فرو ريخته اند.

نيروهای امداد با هليکوپتر و هواپيماهای باری سی ١٣٠، هزار ها مجروح را به شهرهای مجاور انتقال داده اند.

آب، برق و تلفن قطع است. امدادگران تقاضای اهدای خون، پتو، غذا، لباس و چادر کرده اند. سازمان ملل و چند کشور ديگر منجمله روسيه، آلمان، ترکيه، اسپانيا و فرانسه پيشنهاد کمک کرده اند.

راديو تلويزيون دولتی جمهوری اسلامی می گويد که تاکنون، چندين هزار نفر از قربانيان به خاک سپرده شده اند. دولت ايران اعلام سه روز عزای عمومی کرده است.

a

XS
SM
MD
LG