لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۵۳

روزهای بد الجزيره، آرش ايرانی - 2003-12-23


آرش ايراني

يك مقام بلندپايه قطری روز جمعه اعلام كرد كه در جريان اجلاس هفته آينده سران شورای همكاری خليج فارس از كويت خواهد خواست تا اجازه فعاليت مجدد نمايندگی شبكه تلويزيونی «الجزيره» قطر در اين كشور را صادر كند. دولت كويت آبان ماه سال گذشته نمايندگی شبكه تلويزيون ماهواره ای الجزيره قطر را بست.

كويت، عملكرد نامطلوب تلويزيون قطری الجزيره در انعكاس اخبار لشكركشی آمريكا به كويت برای حمله به عراق را عامل بستن نمايندگی اين رسانه خبری اعلام كرد.

قبل از آن نيز يك بار ديگر دادگاه كويت در مارس 2001 در پی شكايت جمعی از شهروندان اين كشور اين شبكه خبری را به پرداخت جريمه نقدی به مبلغ ۵ هزار و يك دينار كويتی معادل ۱۵ هزار دلار محكوم كرد. در اين پرونده ۷۵۰ نفر از شهروندان و جمعيت وكلای كويتی شكايتی عليه «سامی حداد» مجری شبكه الجزيره در مورد توهين به مردم كويت تسليم دادگاه كرده بودند.

شبكه تلويزيون ماهواره ای الجزيره برنامه های خود را از قطر پخش می كند و مخاطبان زيادی در كشورهای مختلف جهان و به ويژه كشورهای عربی دارد.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ( ايرنا ) ،همچنين خبر می رسد كه مقام های سودانی روز جمعه دفتر شبكه تلويزيونی الجزيره را بستند و خبرنگار اين شبكه ماهواره ای قطر را برای پخش اطلاعات اشتباه دستگير كردند.

خبرگزاری رسمی سودان «سونا» به نقل از بيانيه دفتر امنيت ملی اين كشور اعلام كرد: (( شبكه الجزيره ازطريق دفتر خود در خارطوم و «اسلام صالح» خبرنگارش برنامه هايی را كه حاوی اطلاعات اشتباه، تحليل های تحريف شده و تصاوير و عكس هايی در اين ارتباط بودند، آماده و پخش كرده است.))

اين بيانيه می افزايد: (( در اين برنامه ها می توان به گزارشی درباره قربانيان بيماری سل، معادن در سودان و همچنين حوادث روی داده در ايالت «دارفور» اشاره كرد. ))

در همين حال دفتر اطلاع رسانی وابسته به سازمان امنيت سودان خبر يورش پليس اين كشور به دفتر شبكه تلويزيون الجزيره قطر در خارطوم پايتخت سودان و مصادره اموال آن را تكذيب كرد. اين دفتر گفت: (( پليس گمرك سودان تنها اقدام به ضبط يك دستگاه پخش مستقيم تلويزيون (ای ان جی ) متعلق به شبكه تلويزيونی الجزيره كرده است.))

پليس سودان اين گونه اقدام های گمركی را امری عادی و طبيعی دانست كه با هدف اطمينان از درستی مشخصاتی كه بر روی دستگاه ها و كالاهای وارداتی ثبت شده است، صورت می گيرد.

اما شبكه تلويزيونی الجزيره قطر چهارشنبه شب گذشته از اقدام پليس سودان برای جمع آوری تجهيزات ماهواره ای و بازرسی از دفتر اين شبكه در خارطوم خبر داده بود.

XS
SM
MD
LG