لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۱۶

سران جهان اسلام وزارت خارجه ايران را غافلگير كردند - 2003-12-23


گزارش ها از عدم استقبال مقامات ارشد كشورهای اسلامی و نخبگان جهان اسلام از همايش بينالمللی (( جهان اسلام، چالشها و فرصتها )) خبر می دهند.

در اين همايش كه از روز گذشته ( 22 دسامبر ) به همت وزارت امور خارجه ايران آغاز و امروز به پايان رسيد، قرار بود شماری از سران كشورهای اسلامی و نخبگان اين كشورها، حضور يافته و سخنرانی كنند كه به رغم دعوت از حدود 100 نفر از نخبگان و برخی مقامات ارشد كشورها و تعيين وقت سخنرانی برای آنان، تنها حدود 60 نفر از آنان در اين همايش شركت كردند.

به گزارش پايگاه اينترنتی بازتاب در اين خصوص ، عمرو موسي، دبيركل اتحاديه عرب، صبغتالله مجددي، رييس لويه جرگه افغانستان، كريم خليلی مشاور حامد كرزاي، نجمالدين اربكان نخستوزير سابق تركيه، دبيركل سازمان كنفرانس اسلامي، برهانالدين ربانی رييس جمهور سابق افغانستان، محمود عياش امام جمعه بيت المقدس و چند تن از نخبگان كشورهای اسلامی از جمله افرادی بودند كه قرار بود در اين همايش سخنرانی كرده يا در نشستهای تخصصی همايش به بحث و تبادل نظر بپردازند.

به گزارش برخی منابع، اقدام افراد مذكور، وزارت خارجه ايران را غافلگير كرده بود و دستاندركاران همايش در زمانبنديهای سخنرانيها و ديگر برنامهها دچار مشكل شده بودند.

گفته ميشود، بسياری از نخبگان جهان اسلام برای شركت در كنفرانسی شبيه به همايش مذكور به كشور سودان عزيمت كرده اند.

بازتاب با اشاره به جو حاكم بر همايش تهران می نويسد كه بيشتر شركت كنندگان در حين سخنرانيها در بيرون از سالن اجتماعات در حال رفت وآمد و يا مشغول گفت وگو بوده اند.

XS
SM
MD
LG