لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۴۰

جامعه بين المللی از تصميم ليبی به رها کردن جنگ افزار کشتار جمعی استقبال کرده است - 2003-12-20


جامعه بين المللی از تصميم ليبی به کنار گذاشتن برنامه توليد سلاح های کشتار جمعی استقبال کرده است و چندين رهبر آنرا گامی در جهت متوقف ساختن گسترش جنگ افزار اتمی ناميدند.

امر موسی دبير کل اتحاديه عرب از اسرائيل، که گفته می شود چنين سلاح هائی در اختيار دارد، خواست از ليبی پيروی کند. احمد ماهر، وزير امور خارجه مصر، بی آن که از اسرائيل نام ببرد، گفت ديگر کشورهای خاورميانه بايد به هر برنامه ای برای توليد سلاح های اتمی پايان دهند. اسرائيل گفت از تصميم ليبی استقبال می کند.

چين و ژاپن از جمله کشورهائی هستند که از تصميم ليبی به رها کردن جنگ افزار کشتار جمعی خود به گرمی استقبال کرده اند. سخنگوی وزارت امور خارجه چين گفت کشور او از تقويت گفت و شنود و همکاری بين المللی در حل مسائل مربوط به جلوگيری از گسترش جنگ افزار هسته ای پشتيبانی می کند.

سخنگوی دولت ژاپن، تصميم ليبی را به عنوان گامی در جهت متوقف ساختن گسترش سلاح های اتمی ستود و گفت اين اقدام نشان می دهد که ليبی در همکاری با جامعه بين المللی در آمده است.

وزير امور خارجه فرانسه عمل ليبی را گامی مهم به سوی بازگشت کامل طرابلس به جامعه بين المللی توصيف کرد، اما همچنين از مقامات ليبی خواست مذاکره برای پرداخت غرامت به خانواده های قربانيان سرنگون شده يک هواپيمای فرانسوی در سال ١٩٨٩ را به انجام برسانند.

جک استرا، وزير امور خارجه بريتانيا گفت معمر قذافی، رهبر ليبی با محکوم کرن سلاح های کشتار جمعی ، سياستمداری عمده ای نشان داد و قابل تمجيد است.

R

XS
SM
MD
LG