لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۳

پرزيدنت بوش می گويد ليبی موافقت کرد تا تمامی  سلاح های کشتار جمعی خود را نابود کند - 2003-12-20


پرزيدنت بوش، رئيس جمهوری آمريکا می گويد ليبی قبول کرده است تا تمامی سلاح های شيميايی، هسته ای و ميکروبی خود را نابود کند

اعلام اين خبر که به صورت غيرمنتظره صورت می گيرد، پس از ۹ماه مذاکرات پنهانی بين آمريکا، ليبی و مقامات بريتانيايی انجام گرفته است. آقای بوش می گويد که اين تحولی است حائز اهميت بسيار که امنيت بيشتری برای آمريکا و بقيه جهان به همراه خواهد داشت.

در حالی که مقامات دولت آمريکا می گويند گفتگويی در مورد لغو تحريم های ايالات متحده عليه ليبی صورت نگرفته، رئيس جمهوری آمريکا زمينه را برای چنين امری فراهم کرده است.

در تريپولی، پايتخت ليبی، معمر قذافی رهبر آن کشور گفت که کشور وی اينک ابتکار عمل را در دست گرفته است تا از دولت های آفريقايی و خاورميانه بخواهد دست از سلاح های کشتار جمعی بردارند. قذافی می گويد ليبی به اين دليل چنين نقشی را عهده دار گرديده است تا صلح جهان را تامين کند و دنيايی آزاد از تروريسم و سلاح های کشتار جمعی بسازد.

هرچند رئيس جمهور آمريکا آشکارا از موضع ليبی خرسند بود اما در سخنان امروز خوداضافه کرد که گذشته ليبی، همچنان باعث نگرانی است و آمريکا و بريتانيا مراقب خواهند بود که ليبی به حرفش عمل کند.

از سوی ديگر، تونی بلر نخست وزير بريتانيا، نيز ضمن اعلام اين خبر گفت:" ۹ماه کار توسط کارشناسان آمريکايی و بريتانيايی همراه با ليبی انجام گرفته است تا به اينجا رسيده ايم. "

آقای بلر تصميم سرهنگ معمر قذافی را يک تصميم تاريخی و شجاعانه اعلام کرد.

a

XS
SM
MD
LG