لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۲

بزرگراه استراتژيک کابل به قندهار بار ديگر گشوده شد  - 2003-12-16


رئيس دولت انتقالی افغانستان بزرگراه استراتژيک کابل به قندهار را بار ديگر گشود. به گزارش منابع خبری، حامد کرزی روز دوشنبه پس از قيچی کردن نواری در نزديکی روستای ُدَرانی در جنوب پايتخت، گفت بازگشائی بزرگراه تقريبا ۵۰۰ کيلومتری، برای احيای کشور حياتی است.

زالمای خليل زاد، سفير آمريکا در افغانستان در جمع وزيران، نمايندگان ولايات و ديپلمات ها گفت: آنها در حقيقت روی راه آينده افغانستان ايستاده اند. بزرگراه، که بيشتر هزينه آنرا دولت آمريکا تامين کرد، در ميانه حملات شورشيان طالبان ساخته شده است. در جريان کار، بسياری از کارگران هدف آدم ربائی قرار گرفتند و چندين نفر کشته شدند. بهره برداری دوباره از بزرگراه، زمان مسافرت بين کابل و قندهار را از ١۶ ساعت به حدود ۶ ساعت کاهش خواهد داد.

پرزيدنت حامد کرزی، رئيس دولت انتقالی افغان، از پرزيدنت بوش به خاطر نقش آمريکا در بازسازی اين بزرگراه مهم استراتژيک که پايتخت را به مرکز اقتصادی قندهار در جنوب متصل می کند، تشکر کرد.

در بيانيه منتشر شده از سوی کاخ سفيد، آقای کرزی در يک گفتگوی تلفنی آقای بوش را از روند پيشرفت های صورت گرفته در مجمع لويه جرگه در کابل که در حال پيش نويس يک قانون اساسی جديد است، آگاه کرد.

آقای بوش به آقای کرزی که بزرگراه را روز سه شنبه به طور رسمی گشايش کرد، گفت که بزرگراه يک پيشرفت مهم برای مردم افغان بع شمار می آيد. به گفته آقای بوش اين جاده اتحاد سياسی بين استانهای افغان را افزايش می دهد، امور بازرگانی را تسهيل می کند و به مردم اين امکان را می دهد که به امکانات پزشکی و آموزشی دسترسی بيشتری داشته باشند.

R

XS
SM
MD
LG