لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۹

تصويرگر رنج  زخمی شد، آرش ايرانی - 2003-12-16


آرش ايراني

خبركوتاه بود و نگران كننده ؛ جيمز نچوی ، عكاس بلند آوازه مجله تايم بر اثر انفجار نارنجك زخمی شده است.

به نوشته خبرگزاری ها اين عكاس55 ساله متولد آمريكا كه چندی است در عراق به سر می برد بر اثر انفجار نارنجك در اتومبيلی كه حامل وی بوده به شدت زخمی شده است.

نچوی به همراه ديگر خبرنگار ارشد هفته نامه « تايم » در يك اتومبيل روباز ارتش آمريكا سوار بوده اند كه بر اثر پرتاب يك نارنجك به داخل آن خودرو مجروح شده اند.

البته(( مايكل ويسكوف )) ، خبرنگار تايم ، با پرتاب كردن نارنجك به خارج از اتومبيل از شدت خسارات وارده كاسته است اما با اين حال او در اين راه دست راست خود را نيز قربانی كرده است.

اين دو خبرنگار هم اكنون اوضاع نسبتا مناسبی دارند و برای درمان به بيمارستان نظاميان در آلمان منتقل شده اند.

پيش از اين نيز آقای نچوی در جريان عكاسی از السالوادور به خاطر به روی مين رفتن يكی از همراهانش به شدت زخمی شده بود و مدتی را در بيمارستان بستری بود.

وی به خاطر عكس های جنگی اش مدال طلای (( رابرت كاپا)) و همچنين چند دوره جايزه عكاسی مطبوعاتی جهان (( ورلد پرس فتو )) را از آن خود كرده است. او درعين حال به عنوان عكاس خبری سال نيز برگزيده شده است.

مجله عكس در شماره مرداد ماه سال 1379 ش. خود با اشاره به توانايی های ذاتی نچوی نوشته بود : (( جيمز نچوی عكاسی خبری است كه توانايی ذاتی در ضبط درد و رنج مردم دارد. در زمان تحصيلش در كالج دارت مون ، در 1970 ، در زمان جنگ ويتنام به حداكثر فعاليت خود رسيد. او با نگاه به عكس های جنگ و تجزيه و تحليل آنها به مدت طولانی عكاسی را آموخت. او درگيری های داخلی و جنگ های بسياری را در 18 كشور مختلف به تصوير كشيده است. ))

اين نشريه می افزود : (( گفته می شود كه گزارش كردن جنگ به شيوه تصويری سبب می شود ، شخص تحت تاثير فشارهای طاقت فرسای روحی روانی قرار بگيرد ، بی خواب شود و متحمل خسارات فراوان گردد. در هر حال نچوی هرگز از پای در نيامده و خسته نشده است. او در جبهه های جنگ كار می كند. جايی كه می تواند قدرت تخيل روح انسان و پيروزی آزادی بر فشار و ستم را ببيند. او می گويد : من دوست دارم صلح را ببينم . ))

شايان ذكر آنكه مايكل ويسكوف نيز در سال ۱۹۹۷ بعد از ۲۰ سال همكاری با روزنامه (( واشنگتن پست )) به تايم پيوست و از خبرنگارن ارشد آن هفته نامه به شمار می آيد.

XS
SM
MD
LG