لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۲۵

مد زن ايرانی ؛ گزارشی از خبرگزاری رويترز - 2003-12-16


گزارشگر دفتر خبرگزاری رويترز در تهران اخيرا با انتشار مطلبی به مسئله مد و مد گرايی در ميان زنان ايرانی پرداخته است.

اين گزارشگر می نويسد : (( توجه زن ايرانی در سال های اخير به مد و طرح لباس قابل تامل است. توجه به مد و طرح لباس البته با ترشرويی در سطح جامعه، نهادها و مقامات مواجه بوده است. نمايش های مد لباس به طور معمول در منازل شخصی و به صورت مخفيانه برگزار می شود. اما چند وقت گذشته مقامات ايرانی به مهلا زمانی كه طراح لباس است اجازه دادند يك نمايش مد را برای عموم برگزار نمايد.اين نمايش مد نشانه ای از اغماض تدريجی نسبت به لباس زنان تلقی می شد. محافظه كاران آن را توطئه ای برای تخريب ارزش های اسلامی شمرده و محكوم كردند. يكی از روزنامه ها در اين زمينه نوشت: اين نمايش مد اقدام منافقانه ای برای تحقق اهداف شيطانی اجانب است تا حجاب را از زن مسلمان ايرانی بربايند.))

گزارشگر رويترز می افزايد : (( پوشش مخصوصی كه چادر نام دارد و در زبان فارسی به معنی « خيمه» است از نظر بسياری از روحانيون برای حفظ متانت زن ضروری است. اما در سال های اخير سخت گيری در مورد نوع لباس زنان كمتر شده است. خيلی از زنان جوان شلوارهای بلند و كت هايی می پوشند كه تا روی زانو می رسد و بيشترين مقدار ممكن از موی سرشان را از زير روسری رنگارنگ خود بيرون می گذارند. اما اينها وقتی به محيط های در بسته می رسند و كت ها و روسری ها را در می آورند معمولاً لباس هايی را بر تن دارند كه از آخرين مدهای طراحان لباس اروپايی است.))

به نوشته روزنامه شرق ، اين گزارشگر در ادامه تصريح می كند : (( نمايش مد زنان با هوش تهران در اين زمينه از مردان جلو زده است.هر چند كه مردان خوش تيپ با لباس های غربی بر روی تابلوهای تبليغاتی (بيلبوردها) در تهران به چشم می خورند به طور كلی نمايش مد مردانه در ايران برگزار نمی شود. البته اولين نشريه مردان در ايران در مهر ماه امسال سومين شماره اش را منتشر كرد. اين نشريه با نام « مرد و زندگی » منتشر می شود. مرد و زندگی می نويسد: مردان ايران حاضرند برای آنچه كه موجب می شود در زندگی شخصی و اجتماعی ، كار و روابط با جنس مخالف بهتر و موفق تر باشند هزينه بپردازند.))

XS
SM
MD
LG