لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۱۴

ملاقات نماينده رئيس جمهور سريلانکا با نخست وزير آ نکشور  - 2003-12-15


رهبران سريلانکا ، توافق کرده اند که تا روز دوشنبه (امروز) مهلت يافتن راه حل جنگ قدرت را که بشکلی سخت جريان دارد تمديد کنند. روز دوشنبه، نماينده پرزيدنت چاندريکا کوماراتونگا و رانيل ويکر مسينگ، نخست وزير اين کشور درکلمبو و پشت درهای بسته ملاقات کردند، اما هيچگونه خبری مبنی بر موفقيت اين اجلاس گزارش نشده است.

آنها گفتند که مهلت جديدی پيش بينی نشده ، و نيز جزئيات احتمال هرگونه سازشی برای از ميان بردن تنشهای موجود گزارش نشده است. تنشهای موجود از زمانی آغاز شد که پرزيدنت کوماراتونگا، در زمانی که نخست وزير اين کشور در ايالات متحده بسر می برد، سه تن از اعضاء کابينه از جمله وزير دفاع را معزول کرده و پارلمان را منحل اعلام کرد.

رئيس جمهور، نخست وزير اين کشور را به سازش با شورشيان "ببرهای تاميل" متهم کرد. اين سازش برای پايان دادن به جنگ داخلی 20 ساله سريلانکا انجام گرفته است که گفتگوهای آن در اجلاس صلح نروژ انجام گرفت.

آقای ويکر مسينگ، ادعا کرده است که پرزيدنت اين کشور در اين گفتگو ها اخلال کرده است. دو رهبر به دو حزب مختلف تعلق دارند. تحت سيستم سياسی سريلانکا، رئيس جمهور اين اختيار را دارد که پارلمان را منحل کرده و نخست وزير را معزول کند. نخست وزير رأی اکثريت کارگران را دارد ، در حاليکه پرزيدنت از طريقی جداگانه انتخاب می شود.

S

XS
SM
MD
LG