لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۵۷

چرا به راحتی از كنار قاچاق دختران ايرانی به شيخ نشين ها گذشته می شود؟ - 2003-12-13


فريبا داوودی مهاجر : چرا به راحتی از كنار قاچاق دختران ايرانی به شيخ نشين ها گذشته می شود؟

فريبا داوودی مهاجر ، روزنامه نگار و فعال سياسی ، يازدهم دسامبر جاری ( پنجشنبه ) طی سخنانی در جلسه پرسش و پاسخ جبهه مشاركت در قم با اشاره به آمار بالای طلاق, فرار دختران, قاچاق دختران و زنان, خودسوزی و خودكشی در ميان دختران و قتل های ناموسی آن را بخشی از هزينه هايی دانست كه در حال حاضر زنان و دختران ايران می پردازند.

به گزارش سايت نقشينه ، وی افزود: چرا به راحتی از كنار دخترانی كه از ايران به شيخ نشين های خليج فارس قاچاق می شوند و مثل بردگان به نمايش در می آيند كه آيا شيخی بپسندد يا نه می گذريم و به آن فكر نمی كنيم؟ چرا با مسئله فروپاشی اخلاقی كه جامعه به سمت آن می رود بطور جدی پرداخته نمی شود؟

داوودی مهاجر تأكيد كرد: وظيفه همه فارغ از گروه بندی ها و تفكرات سياسی است كه به مسئله قاچاق زنان و دختران و فروپاشی اخلاقی جامعه به طور جدی بپردازند.

وی با بيان اينكه زنان ايران قدرت اقتصادی مستقل ندارند و وقتی وابستگی اقتصادی پيدا كردند به مواردی تن می دهند كه واقعا فاجعه است, افزود: امروز پديده بهره كشی از زنان با سوء استفاده از شرع را در جامعه شاهد هستيم. عده ای زنان متعددی را از روستاها صيغه می كنند و در منازلی در تهران در معرض فروش و اجاره می گذارند.

اين روزنامه نگار گفت: طبق تحقيقاتی كه داشته ام در دروازه غار تهران خانه هايی وجود دارد كه با صيغه كردن زنان و دختران روستايی و انتقال آنها به تهران اين زنان را به فروش و اجاره می گذارند.

وی با اشاره به اينكه نقش دولت و حكومت در عقب ماندگی جنبش زنان چشمگير است, تصريح كرد: جامعه نتوانسته اصلا حقوق زنان را در جامعه پاسخ دهد. و من به عنوان يك زن از نقش دولت و حكومت در اين مورد راضی نيستم.

وی خشونت, ضرب و جرح, طرد كردن و آزارهای روانی زنان را از ديگر مشكلات زنان ايران عنوان كرد.

فريبا داوودی مهاجر با ذكر اين مثال كه در بحث نفقه هنوز به نظر 300 سال پيش استناد می شود, گفت: در باب اجتهاد در مورد همه مسائل باز است جز در باب زنان.

بر پايه اين گزارش ، مراسم سخنرانی خانم مهاجر بارها با درگيری لفظی و اعتراض مخالفين تا مرز تشنج پيش رفت.

XS
SM
MD
LG