لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۴

كارشناسی ارشد ايران شناسی به دانشگاه های ايران هم راه يافت - 2003-12-09


آرش ايراني

پس از گذشت 300 سال از افتتاح اولين دانشكده ايران شناسی در جهان، امسال برای اولين بار در ايران دوره تحصيلی كارشناسی ارشد ايران شناسی به تصويب وزارت آموزش عالی رسيد.

نخستين دپارتمان ايران شناسی و تدريس زبان فارسی در جهان در دانشگاه شرق شناسی و مطالعات آفريقايی سن پترزبورگ روسيه، حدود 300 سال پيش افتتاح شده بود.

به گزارش « ميراث خبر» و به نقل از روابط عمومی بنياد ايران شناسی در جلسه شورای گسترش آموزش عالي، سه گرايش ايران شناسی عمومي؛ ايران شناسی - فرهنگ مردم، آداب و رسوم و ميراث فرهنگي؛ ايران شناسی - تاريخ برای دوره تحصيلی كارشناسی ارشد به تصويب رسيد.

يكی از شرايط ورود به اين دوره ها داشتن حداقل مدرك كارشناسی در يكی از رشته های باستان شناسي، زبان و ادبيات فارسي، علوم اجتماعی جغرافيا - حقوق، مطالعات خانواده ، علوم اقتصادی ، كتابداری ، تاريخ ، معماری و شهرسازی ، مديريت جهانگردی ، علوم سياسي، امور فرهنگي، مديريت امور فرهنگی ، مهندسی عمران ، صنايع دستی و هنرهای سنتي، موزه داری و مرمت و احيای بناهای تاريخي، كتابت و نگارگری ، هنرهای صناعی و پژوهش هنر است.

همچنين نداشتن منع قانونی و موفقيت در آزمون ورودی نيز از ديگر شرايط ورود به اين رشته محسوب می شود. اين رشته به پيشنهاد بنياد ايران شناسی تصويب شده است و كلاس ها نيز در بنياد ايران شناسی برگزار خواهد شد.

XS
SM
MD
LG