لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۱

بيانيه اصول سران جامعه اطلاعاتی تصويب شد  - 2003-12-07


: جهانگرد : برغم پيش بينی ها، بيانيه اصول سران جامعه اطلاعاتی تصويب شد

تهران ، ايرنا : ۱۶ آذر ۱۳۸۲ برابر با ۷ دسامبر ۲۰۰۳ دبير شوراى عالی اطلاع رسانی و نماينده ايران در اجلاس سران جامعه اطلاعاتی ، از توافق کشورهاى عضو سازمان ملل متحد برسر متن نهايی "بيانيه اصول" اجلاس جهانی سران جامعه اطلاعاتی ، پس از مذاکرات فشرده ۱۲ ساعته در ژنو خبر داد.

"نصرالله جهانگرد" در گفت و گوى تلفنی از ژنو با خبرنگار ايرنا، تاکيد کرد : نمايندگان ۱۹۰ کشور حاضر، برغم اختلافات موجود برسر مفاد بيانيه نهايی و بويژه مخالفت آمريکا با ايجاد يک مرکز جهانی براى "اعمال مديريت و سياستگذارى بين المللی بر اينترنت "، درنخستين ساعات امروز (يکشنبه )، به توافق نهايی رسيدند.

به گفته وى ، در بيانيه اصول تصريح شده است که يک جانبه گرايی در عرصه اطلاعات منتفی است و هيچ دولت و سازمانی حق ندارد اعمال محدوديتهاى يک جانبه اطلاعاتی نمايد. وى افزود : در بند۱۵ خطی تصويب شده "بيانيه اصول"، توسعه اينترنت و زيرساختهاى مورد نياز آن که همه عرصه هاى فعاليت انسانی از جمله بهداشت ، فرهنگ و دانش را دربر می گيرد، مورد تاکيد قرار گرفته است .

به گفته نماينده ايران در اجلاس جامعه اطلاعاتی ، در اين بند تصريح شده است که يک گروه کارى بين المللی براى سياستگذارى و توسعه اينترنت ايجاد خواهد شد. نماينده ويژه رييس جمهور در امور فناورى اطلاعات گفت : بحث اختلافی ديگرى که به موضوع "ايجاد صندوقی براى کمک به فراهم سازى زيرساختهاى ارتباطی کشورهاى در حال توسعه و فقير" اختصاص يافته است ، نيز در حال بررسی است و پيش بينی می شود که اين مورد نيز به توافق جمعی منجر شود. وى افزود : روز سه شنبه متن تصويب شده بيانيه اصول رسما قبل از آغاز رسمی اجلاس سران جامعه اطلاعاتی در ژنو منتشر خواهد شد و سران کشورهاى شرکت کننده در اجلاس نيز با سخنرانی خويش اين بيانيه اصول و برنامه عمل را مورد تاکيد قرار خواهند داد.

نماينده ايران در اجلاس جامعه اطلاعاتی در ژنو با بيان اينکه ، "بيانيه اصول اجلاس سران جامعه اطلاعاتی ، بيانيه اى تاريخی و سرنوشت ساز است " گفت که تصويب اين بيانيه با توجه به همگرايی و اجماع نظر همه کشورها، سرآغاز تحول تاريخی عصر جديدى به نام "جامعه اطلاعاتی " خواهد بود. *۲۲۶ * ساعت : ۳۵ : ۱۷ تمام

XS
SM
MD
LG