لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۳۶

بدنبال كشتار  و شورش اعتراضی مردم در سراوان حكومت نظامی اعلام شد - 2003-12-06


بر طبق آخرين گزارشات رسيده از سراوان در پی كشتار مردم بيگناه و شورش گسترده مردم در سطح شهر نيروهای انتظامی ، ارتش و سپاه پاسداران كنترل شهر را بدست گرفتند. حداقل بيست نفر بلوچ و دو تن از مامورين نيروهای انتظامی جمهوری اسلامی كشته شدند.

صبح امروز ( پنجشنبه) مامورين انتظامی در يكی از خيابانهای سراوان به يك موتور سوار كه فرزند جوان محمد هارون بنپشتی بود ايست می دهند . اما موتور سوار جوان به فرمان ايست مامورين توجهی نكرده و همچنان به موتورسواری خود ادامه می دهد. ظاهرا وی كه فاقد گواهينامه موتورسواری ميباشد ، از ترس مامورين به راه خود ادامه می دهد. مامورين انتظامی نيز با مسلسل خودكار وی را به رگبار می بندند. جوان موتورسوار از باران گلوله ها جان سالم به در می برد ، اما دو نفر عابر بيگناه توسط گلوله مسلسل های مامورين انتظامی كشته می شوند. مامورين انتظامی نيز بدون كمترين توجه ای به عابرين كشته ، سوار وسيله نقليه خود شده و به تعقيب جوان موتورسوار می پردازند.

بعد از مدت كوتاهی تعقيب ، مامورين موفق می شوند كه با استفاده از ماشين خود ، موتورسوار را به زمين پرت كنند. مامورين انتظامی سپس با سلاحهای خود به جان جوان موتور سوار افتاده و با ضرب و شتم بيرحمانه وی را بطرز فجيعی به قتل می رسانند. بقيه مردم عادی و عابرين كه شاهد اين حوادث بودند به مامورين اعتراض كرده و در نتيجه درگيری شديدی بين مردم و نيروهای انتظامی آغاز می شود. بعد از يك ساعت اين خبر در شهر سراوان و مناطق اطراف می پيچد.

چند ساعت بعد هزاران نفر از مردم خشمگين سراوان و روستا ههای اطراف بعنوان اعتراض بسوی دادگاه و فرمانداری شهر حركت می كنند. در درگيريهای خونين بين نيروهای انتظامی و مردم تعداد زيادی كشته و زخمی می شوند. سيل خروشان و خشمگين مردم سپس به ادارات دادگاه ، فرمانداری ، شهرداری و ديگر اداره جات دولتی حمل برده و به آنها خسارات گستر ده ای وارد نمودند. گفته می شود كه مردم به چند بانك نيز حمله برده و بعد از ضبط اسكناسهای پول آنها را به آتش كشيده و يا خسارات گسترده ای وارد نمودند.

مردم سپس برای جويای حال زخمی شده ها بسوی بيمارستان شهر حركت كردند. درگيری گسترده ای در دور و اطراف بيمارستان بين مردم و نيروهای انتظامی رخ می دهد كه در آن نيز تعدادی از مردم كشته و زخمی می شوند. حداقل دو تن از مامورين نيروهای انتظامی جمهوری اسلامی در اين در گيری ها كشته و تعداد نا معلومی نيز زخمی شدند. مردم سپس به بيمارستان حمله برده و بخش بزرگی از بيمارستان را تخريب كردند. گروهی از مردم خشمگين به مغازه های غير بومی ها و وابستگان دولتی حمله برده و اين مغازات را به آتش كشيدند. در اين درگيری های گسترده در سطح شهر حداقل بيست نفر بلوچ كشته و تعداد زيادی نيز مجروح شده اند. حال هفت نفر از مجروحين بسيار وخيم اعلام شده است. گفته می شود كه بين دو تا سه نفر از مامورين جمهوری اسلامی نيز توسط مردم كشته شدند. بين دويست تا سيصد نفر نيز دستگير شده اند. از آنجايی كه اين درگيری ها در سطح بسيار گسترده ای در سطح شهر بوده و با توجه به اينكه نيروهای انتظامی اجساد كشته شدگان و بعضی از زخمی شدگان را با خود برده اند ، تعداد دقيق كشته شدگان ، زخمی ها و دستگير شدگان معلوم نيست.

امروز عصر نيروهای انتظامی ، ارتش و سپاه پاسداران كنترل شهر را بدست گرفتند و در شهر حكومت نظامی اعلام كردند.

سايت بلوچ 2000

XS
SM
MD
LG