لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۸

انتشار كتاب آثار تاريخی شميران، آرش ايرانی - 2003-12-06


آرش ايرانی

به تازگی نخستين جلد كتاب (( آثار تاريخی شميران )) شامل جغرافيای تاريخی و معرفی محوطه های باستانی و بناهای تاريخی - فرهنگی لواسان و رودبار قصران به چاپ رسيده است.

اين كتاب ۴۱۸ صفحه ای مصور ، حاصل انجام پروژه بررسی و شناسايی آثار تاريخی – فرهنگی شهرستان شميران ( شمال تهران ) می باشد كه آماده سازی آن از نيمه نخست ارديبهشت سال ۱۳۸۱ ش. تا پايان همان سال به طول انجاميده است.

بر اساس گزارش سرپرست هيات، اين بررسی از دشت لار ( استان مازندران) آغاز و سپس از شرقی ترين نقطه ( روستای ايرا) در جهت عكس عقربه های ساعت، مناطق لواسان بزرگ و كوچك و رودبار قصران تا شمال غربی ترين نقطه ( گردنه ديزين) و نهايتا اطراف قله توچال و كلكچال مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته است.

به گزار ميراث خبر ، ناصر پازوكی مدير كل ميراث فرهنگی استان تهران و مولف اين اثر، در اين كتاب پس از ذكر موقعيت و اهميت جغرافيايی شميران و تقسيمات كشوری اين حوزه ، بررسی جغرافيای تاريخی و وجه تسميه رودبار قصران داخل را آورده و در ادامه به معرفی يكايك آثار تاريخی مستند سازی شده شهرستان شميران می پردازد.

شايان ذكر آنكه در اين كتاب علاوه بر ارايه آخرين اطلاعات مربوط به آثار فرهنگی - تاريخی منطقه و وضعيت حفاظتی و مرمتی آنها، نقشه باستان شناسی و فهرست آثار شهرستان شميران نيز در پايان كتاب به چاپ رسيده است.

XS
SM
MD
LG