لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۶

سازمان تحقيقاتی آکسفورد: ٩٠ درصد عراقيها حکومتی دمکراتيک می خواهند - 2003-12-02


سازمان «پژوهشهای بين المللی آکسفورد» که يک موسسه پژوهشی بريتانيايی است، با انتشار نتيجه تحقيقات اخير خود، می گويد ٩٠ درصد از مردم عراق معتقدند که کشور عراق به يک حکومت دمکراتيک نياز دارد و ٧٠ در صد از مردم نيز خواهان رهبری مقتدر هستند.

نتيجه مطالعات «پژوهشهای بين المللی آکسفورد» که روز دوشنبه انتشار يافت می گويد اکثر مردم عراق معتقدند که نظام دمکراسی دارای مشکل و مسئله است با اين وجود عقيده دارند که دمکراسی بهترين نظام حکومتی است. علاوه بر اين نتيجه تحقيقات اين موسسه پژوهشی بريتانيايی نشان می دهد که مردم عراق معتقدند که نيروهای ائتلاف آمريکا و بريتانيا به هيچوجه قابل اعتماد نيستند. در مورد صدام حسين و جنگ عراق نيز نظرات جالب توجه و گاه متناقضی وجود دارد. مثلا در حاليکه تقريبا نيمی از مردم عراق معتقدند که خلع صدام حسين در سال گذشته بهترين رويداد ممکن بود، اما همين تعداد از مردم عراق می گويند جنگ که وسيله خلع صدام بود بدترين رويداد ممکن در اين کشور بود.

يکی ديگر از يافته های جالب اين تحقيقات اين است که در ميان مردم عراق حمايت چندانی از تشکيل يک حکومت مذهبی وجود ندارد. نتيجه تحقيقات نشان می دهد که تنها ١٢ درصد از مردم خواهان حکومت علمای مذهبی هستند، و تنها يک در صد خواستار ايجاد حکومت اسلامی در بغداد هستند. M

XS
SM
MD
LG