لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۱۸

۶تن از دانشجويان دانشگاه تهران  به اتهام ضرب و شتم ماهی صفت دستگير شدند - 2003-12-02


6تن از دانشجويان دانشگاه تهران به نامهاي:

غلامعباس انگوتی ( دانشجوی رشته

مهندسی کامپيوتر )1.

جهانبخش رهنما ( دانشجوی رشته

جغرافيا ) 2.

ولی ابولحسنی ( دانشجوی رشته تاريخ 3.

عليرضا فرشی ( دانشجوی رشته مهندسی

کامپيوتر4.

علی رضايی ( دانشجوی رشته مهندسی

کامپيوتر 5.

حسن صفری ( دانشجوی رشته مهندسی

کامپيوتر 6.

به اتهام ضرب و شتم ماهی صفت و بر هم زدن امنيت ملی دستگير شده اند.

ماجرا از اينجا شروع ميشود که از قرار معلوم بر اساس مجوزی که از سوی وزارت ارشاد صادر شده بوده قرار بودهماهی صفت طی سه شب به اجرای برنامه بپردازد .در شب اول اين مراسم يعنی چهار شنبه شب زمانی كه آقای ماهی صفت تريبون را در اختيار گرفت فضای سينما به تدريج دگرگون شد.

وی قبل از آغاز بخش اصلی برنامه ضمن قدردانی صميمانه از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به دليل اعطای اجازه اجرای چنين برنامه هايی و همچنين همکاری در تکثير سی دی آنها اعلام كرد كه اقدام به بيان جوكهای قومی خواهد نمود. ماهی صفت جهت مشروعيت بخشيدن به اين اقدام از حضار كسب اجازه نمود.

جمعی از حاضران به شدت به تشويق وی پرداختند.اما هنگامی كه وی مشخصا از اذربايجانيها بعنوان «هموطنان آذري» در خصوص صدور اجازه بيان جوكهای مربوط به تركها سئوال نمود فريادهاي« نخير »زيادی از سالن به وضوح شنيده شد! آقای ماهی صفت در مواجهه با پاسخهای منفی جمع كثيری از حضار در حاليکه می خنديدبا صدای بلند اظهار داشت:«من امشب حتما اين جوكها را خواهم گفت !آذريهايی كه طاقت شنيدن اين لطيفه ها را ندارند می توانند موقع بيان اين قبيل جوكها سالن را ترك كرده در بيرون چايی ميل كنند!»

اين واكنش درشت ، موجب برانگيخته شدن خشم مخالفان بيان جوكهای قومی گرديد. تا اينکه سه تن از تماشاچيان پس از عدم اعتنای ماهی صفت به اعتراضات تعدادی از حضاربه سن ريخته وبه زدو خورد با وی پرداختند .و سپس از محل متواری شدند. اما در فردای ان روز يعنی پنجشنبه شب عده ای از دانشجويان دانشگاه تهران غافل از اينکه مراسم مذکور برای ان شب کنسل گرديده است در محل سينما فردوسی حاضر شدند تا ضمن محکوم کردن بر خوردهای خشونت اميز شب چهارشنبه خواستار برخورد با ماهی صفت و عواملی در وزارت ارشاد شوندکه مجوز چنين مراسمی را صادر کرده اند.

اما در بيرون ازسينما فردوسی باهجوم افرادی روبرو ميشوند که از قرار معلوم اقای ماهی صفت انها را اجير کرده بوده است وبعد از ضرب و شتم شديد اين دانشجويان از سوی اين اوباش اجير شده انها تحويل نيروهای انتظامی می شوند.اين دانشجويان همان شب با قرار ضمانت از سوی دوستان دانشجوی خود به طور موقت ازاد می شوند تاروز يکشنبه در دادگاه حاضر شوند اما متاسفانه بعد از مراجعه اين دانشجويان در روز يکشنبه بازداشت شده و به مکان نا معلومی منتقل ميشوند.و پی گيريهای انجام شده برای اطلاع از وضعيت انها به نتيجه نرسيده وتنها اخباری از روزنامه شرق در باره ادامه روند محاکمه منتشر شده انهم از زبان برادر ماهی صفت منتشر شده است.

در اين بين دانشجويان ترک دانشگاه تهران در صدد کسب مجوز برای برگزاری تحصنی برای اعتراض به حوادث اخير و ازادی دانشجويان فوق هستند. انها اعلام کرده اند در صورت عدم صدور مجوز در روز 16 اذر به بيان اعتراضات خود خواهند پرداخت.

XS
SM
MD
LG