لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۸

تصويب قطعنامه آژانس بين المللی انرژی اتمی درباره ايران - 2003-11-26


آژانس بين المللی انرژی اتمی قطعنامه ای را تصويب کرده است که فريبکاری های گذشته جمهوری اسلامی در مورد برنامه اتمی ايران را محکوم می کند.
قطعنامه، که هيات مديره آژانس آنرا روز چهارشنبه در جلسه ای در وين تصويب کرد، هرچند از ايران به دليل پژوهش های اتمی گذشته انتقاد می کند، اما می پذيرد که دولت تهران اخيرا شفافيت نشان داده است، و قولی را که ماه گذشته برای متوقف ساختن غنی کردن اورانيوم به وزيران امور خارجه سه کشور اروپائی داد، ياد آور می شود. محمد البرادعی رئيس آژانس از قطعنامه استقبال کرد و گفت هيات مديره به گونه ای بسيار جدی و قاطع به ايران پيام می دهد که در آينده کوتاهی ها و سهل انگاری ها تحمل نخواهد شد.

آژانس بين المللی انرژی اتمی در صورت نقض پيمانهای بين المللی اتمی از طرف دولت تهران ممکن است موضوع را به شورای امنيت سازمان ملل متحد ارجاع دهد و خواستار اعمال تحريمی عليه ايران شود. در تهران، حميد رضا آصفی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی قطعنامه را به عنوان دستاوردی برای ايران ستود و گفت تصويب آن ثابت می کند که جمهوری اسلامی در باره برنامه اتمی خود شفاف بوده است.

پيش از رای گيری، علی اکبر صالحی نماينده جمهوری اسلامی در آژانس بين المللی انرژی اتمی، بار ديگر بر آمادگی تهران برای امضای پروتکل الحاقی پيمان منع گسترش جنگ افزار اتمی تاکيد گذاشت.S

XS
SM
MD
LG