لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۱۹

اروپا و آمريکا توافق کردند پرونده ايران به شورای امنيت ارجاع نشود - 2003-11-25


گزارش ها حاکيست که ايالات متحده آمريکا و چند کشور عمده اروپايی در مورد پيش نويس قطعنامه سازمان بين المللی انرژی اتمی در محکوميت ايران به خاطر پنهان کردن برنامه هسته ای خود به توافق دست يافته اند. ديپلماتهای غربی روز دوشنبه اعلام کردند که پيش نويس قطعنامه ای که حاصل مصالحه اروپائيها با آمريکاست، ايران را از مقررات پيمان منع گسترش سلاح های اتمی «متخلف» اعلام نمی کند، و در نتيجه ارجاع مسئله ايران بلافاصله به شورای امنيت سازمان ملل متحد توصيه نمی شود.

با اينهمه پيش نويس قطعنامه مورد توافق تلويحا اعلام می کند که در صورتيکه تخلفات ايران ادامه يابد، اين مسئله را در آينده به شورای امنيت سازمان ملل متحد ارجاع خواهد کرد. شورای امنيت سازمان ملل متحد نيز مختار خواهد بود ايران را در اين صورت مورد تحريم قرار دهد.

گزارش اخير سازمان بين المللی انرژی اتمی به اين نتيجه رسيده است که ايران اخيرا مقدار کمی پلوتونيوم توليد کرده است و در عرض 18 سال گذشته به غنی سازی اورانيوم اشتغال داشته است.

دولت آمريکا می گويد فعاليتهای مخفيانه ايران نشانگر تحقيقات در مورد سلاح های اتمی است. اما ايران می گويد چنين نيست. ديپلماتها می گويند پيش نويس قطعنامه در جلسه روز چهارشنبه هيئت مديره سازمان بين المللی انرژی اتمی مورد بحث قرار خواهد گرفت.

در اوايل ماه جاری ميلادی دولت ايران اعلام کرد با تعليق موقت برنامه غنی سازی اتمی موافقت خواهد کرد و بازديد های اعلام نشده را از مراکز هسته ای خود خواهد پذيرفت.M

XS
SM
MD
LG