لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۹

بيضايی نسخه ويدئويی (( شب هزار ويكم )) را منتشر می كند، آرش ايرانی - 2003-11-23


آرش ايرانی

اگر شما هم مثل من موفق به تماشای نمايش (( شب هزار ويكم )) نشده ايد ، زياد نگران نباشيد ؛ بهرام بيضايی ( كارگردان اين اثر ) نسخه ويدئويی آن را منتشر خواهد كرد.

بيضايی كه در حال حاضر مشغول تدوين اين فيلم است هدف از فيلم شدن اين نمايش را پاسخ به علاقه مندانی می داند كه از تماشای اين نمايش در زمان اجرا محروم شده اند.

اجرای نمايش شب هزار و يكم ، دو هفته پيش در تالار چهارسو تهران ( جنب تاتر شهر ) به پايان رسيد و بيضايی با عنوان كردن اين موضوع كه بازيگرانش در كارهای ديگری تعهد دارند ، حاضر به تمديد اجرای اين نمايش نشد.

اكبر زنجانپور، حميد فرخ نژاد، مژده شمسايي، شبنم طلوعي، پانتهآ بهرام ، بهناز جعفری ، ستاره اسكندری ، شبنم فرشادجو و علی عمرانی بازيگرانی بودند كه در اين نمايش به ايفای نقش پرداختند.

شب هزار و يكم هر روز در سالن 120 نفره چهارسو ، پذيرای حداكثر 170 تماشاگر می شد كه كه تماشاگران را وادار می كرد برای تهيه بليط مدت ها صف بايستند.

بيضايی طی مصاحبه ای با خبرگزاری دانشجويان ايران ( ايسنا ) در پاسخ به اين سوال كه آيا تصوير برداری از تاتر باعث نمی شود كه ديگر تاتری وجود نداشته باشد ، می گويد : (( در تصوير برداری از اين نمايش ، سعی شده ضبط حرفه ای انجام شود. ))

نمايش شب هزار و يكم شامل سه نمايش جدا ولی مربوط به هم است. در اپيزود اول آن بيضايی سعی دارد ريشه اصلی داستان هزار و يك شب را توضيح بدهد ، در اپيزود دوم او از انتقال داستان هزار و يك شب از زبان پهلوی به عربی سخن می گويد و اپيزود سوم ، درباره ماجرای زنی است كه هزار و يك شب را می خواند.

به نوشته ايسنا هر سه بخش اين نمايش با داستان هزار و يك شب در ارتباط است بی آنكه از آن اقتباس شده باشد . هر نمايش به زمان تاريخی ويژه ای تعلق دارد چنانكه هر كدام مستقل و در عين حال مربوط به هم هستند.

در حال حاضر مديريت تصوير برداری شب هزار و يكم را رضا درخشانی بر عهده دارد و اين فيلم ويدئويی به زودی به صورت سی دی و نوار وی اچ اس روانه بازار خواهد شد.

XS
SM
MD
LG