لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۲

ادوارد شوارد نادزه آماده است انتخابات زود رس رياست جمهوری گرجستان را بپذيرد - 2003-11-23


گروه مخالف ادوارد شوارد نادزه تهديد کرده است در برابر اقامتگاه رئيس جمهوری به تنگنا افتاده گرجستان دست به تظاهرات خواهد زد. اين گروه می گويد برای مذاکره خيلی دير شده است.

اوايل روز يکشنبه آقای شوارد نادزه در برابر درخواست های مخالفان تسليم شد و گفت آماده است انتخابات زود رس رياست جمهوری را بپذيرد.

آقای شوارد نادزه می گويد: تنها در صورتی به انتخابات جديد تن در خواهد داد که تظاهر کنندگان ساختمان های دولتی را که به اشغال در آورده اند، تخليه کنند. با اين حال، رهبران مخالف، که به مبارزه شان برای پايين کشيدن آقای شوارد نادزه اصرار می ورزند، از طرفدارانشان خواستند به جای پاسخ مثبت به درخواست آقای شوارد نادزه مراکز دولتی بيشتری از آن جمله وزارت کشور و شبکه تلويزيونی را اشغال کنند.

ميخائيل ساکاشويلی، رهبر گروه مخالف، که روز يکشنبه از طرفدارانش خواسته بود در برابر محل اقامت رئيس جمهوری دست به تظاهرات بزنند، اکنون می گويد زمان تظاهرات را در برابر اقامتگاه رئيس جمهوری به عقب می اندازد تا آقای شوارد نادزه به صورت مسالمت آميز از قدرت کناره گيری کند. همچنين گروه مخالف می گويد: تعداد فزاينده ای از ماموران امنيتی دولتی پست خود را ترک می کنند.

در ميان موج فزاينده بحران، آقای شوارد نادزه روز يکشنبه، تی دو جاپاری دزه، مشاور امنيت ملی اش را اخراج کرد.

در همين ضمن، هزاران نفر از معترضان در تفليس، پايتخت گرجستان، گرد هم آمده اند.

آقای شوارد نادزه، در پی نتايج بحث بر انگيز انتخابات پارلمانی که اوايل ماه جاری در اين جمهوری سابق شوروی برگزار شد، سه هفته است که آماج اعتراض ها قرار گرفته است. تا روز يکشنبه، آقای شوارد نادزه در برابر درخواست های مکرر برای دست کشيدن از قدرت و يا انجام انتخابات مجدد مقاومت کرده بود.

ايگور ايوانف، وزير امور خارجه روسيه، و ميخائيل ساکاشويلی، رهبر گروه مخالف گرجستان، به سوی اقامتگاه رئيس جمهوری گرجستان رهسپار شده اند. در همين ضمن، روسيه در تلاش است بحران سياسی گر جستان را که شدت گرفته است، حل وفصل کند.

XS
SM
MD
LG