لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۱

احمد باطبی در اختيار مرتضوی است - 2003-11-16


در حاليكه طی روزهای گذشته برخی از روزنامه های جناح محافظه كار در ايران خبر از خروج احمد باطبی از اين كشور می دادند ، پدر آقای باطبی می گويد كه پسرش در بازداشت قاضی مرتضوی است.

پيش از اين روزنامه (( جوان )) با انتشار خبری مدعی شده بود كه احمد باطبی پس از ديدار با آمبئی ليگابو ، گزارشگر ويژه كميسيون حقوق بشر سازمان ملل در امور آزادی بيان و عقيده ، از ايران خارج شده است.

احمد باطبی كه در جريان رويدادهای 18 تيرماه سال 1378 به جرم بالا بردن يك پيراهن خون آلود به 10 سال حبس محكوم شده بود ، چند روز پيش برای معالجه موقتا به بيرون زندان انتقال يافت و در اين ميان با آقای ليگابو نيز ديدار كرد. وی كوتاه زمانی پس از اين ديدار ربود شد و به مكان نامعلوی انتقال يافت.

پدر آقای باطبی طی مصاحبه ای با خبرگزاری ايسنا با اشاره به ملاقات اخيرش با مرتضوی ، دادستان تهران ، و وضعيت پسرش می گويد كه برای آگاهی از وضعيت احمد نزد مرتضوی ، دادستان عمومی و انقلاب تهران ، رفتم و از وی تقاضای كمك كردم و درخواست كردم كه پسر گمشده من را پيدا كند و آدم ربايان را به مجازات برساند . . . بعد از ساعتی كه به سوالات مختلف پاسخ داده و به دست داشتن در ربودن پسرم متهم و تهديد به بازداشت شدم مرتضوی گفت : (( احمد در زندان است .))

وی در ادامه می افزايد : (( دادستان تهران برای اطمينان خاطر من كه پسرم در زندان است، گفت كه در انتهای درخواستی كه برای پيدا شدن فرزندم تهيه كرده بودم، بنويسم كه احمد در زندان است و من نيز چنين كردم . ))

او در عين حال با ابراز نگرانی خانوادهاش از وضعيت احمدباطبی اعلام كرد كه به وی گفته شده با هيچ رسانه و روزنامهای در اين خصوص تماس نگيرد و در اين باره تهديد شده است.

پدر احمد باطبی سپس با بيان اينكه 2 روز از مرخصی پسرش باقی مانده بوده است ، اظهار می دارد كه اگر وضعيت پسرش مشخص نشود، خود و خانوادهاش را به آتش ميكشد و مسووليت آن را به دوش مسوولان اين وقايع می گذارد.

وی در خاتمه ياد آور می شود كه زندگی برای او و خانواده اش غير قابل تحمل شده است.

پيش از اين احمد باطبي، با شاره به پيامدهای ديدار و صحبت با آمبئی ليگابو، اندكی پس از آن ديدار ، به راديو فردا گفته بود: (( ما در ايران شايد چيزی شبيه به آزادی بيان داشته باشيم، ولی مطمئنا هيچوقت امنيت بعد از آزادی بيان را نخواهيم داشت و ما مهم نيست که به چه دليل و برای بيان کردن چه صحبت هايی در آن جلسه حضور پيدا کرديم. مهم اين است که ما آنجا رفتيم و اين خودش کافی است که امنيت جانی ما به هم بريزد. ))

XS
SM
MD
LG